Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Smakując > LECKER: The Frozen...

LECKER: The Frozen Menace

August Lecker

The Frozen Menace

Zimą chce się warzyw. Zimą warzyw świeżych jak na lekarstwo. Zimą po warzywa świeże z importu trzeba wyprawiać się daleko. I chociaż nominalnie wciąż mamy jeszcze jesień, już dokuczają nam zimowe trudności aprowizacyjne. Fanatyczni wielbiciele warzyw, przy tym zagorzali patrioci rodzimego płodu rolnego, idą czasem na łatwiznę i sięgają po warzywa mrożone, co niestety daje rezultaty opłakane, jako że najpospolitsza nawet zupa uwarzona na rozpadającym się fizycznie i wonnościowo warzywie o zawrót głowy i histerię przyprawić może smakosza o średnio nawet wyrobionym nosie. Klimatu nad Wisłą nie zmienimy. Możemy tylko czasem zaszaleć w stołecznej zajezdni śmieciarek, gdzie w arabskich delikatesach przezorny właściciel na zimę (i na lato) ma magazyn pełen oliwek (nadziewanych migdałami też), suszonych pomidorów, kiszonej papryki, a jak się poszczęści, to i świeży dziewczęcy warkocz libańskiego sera. Dania te mają jedną wielką zaletę – całe ich przygotowanie polega jedynie na eleganckim ułożeniu na talerzu i podaniu z przypieczoną pitą i winem. Zdrowa przekąska. Na przedświąteczną gonitwę jak znalazł.

PS O warzywnym barszczu ukraińskim z rodzimej mrożonki Lecker mówi jedynie w wąskim gronie.

* August Lecker, globtroter, kolekcjoner smaków, zapachów i myśli. Lubi Warszawę. Dumny posiadacz abonamentowego biletu warszawskiego ZOO.

„Kultura Liberalna” nr 154 (51/2011) z 20 grudnia 2011 r.

Skoro tu jesteś...

... mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa.

Każda i każdy z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 20 zł miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców i Patronów!

SKOMENTUJ

Nr 154

(52/2011)
20 grudnia 2011

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZE

NAJPOPULARNIEJSZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj