Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Słysząc > Senso, Włochy i...

Senso, Włochy i tytoń

Aleksander Laskowski

Dałem się prowadzić ciekawości – choć kompozytor Marco Tutino jest mało znany, kusiła treść dzieła oraz wieści o jego sukcesach w Italii. Wyruszyłem więc do Opery Narodowej.

Utwór skomponowany został z myślą o hucznych obchodach 150. rocznicy powstania Włoch, premierę miał w styczniu 2011 roku w Palermo, w Teatro Massimo. Libretto napisał Giuseppe di Leva na podstawie opowiadania Camilla Boita (syna polskiej hrabiny Józefiny Radolińskiej, brata Arriga, wieloletniego współpracownika Verdiego), tego samego, które stało się inspiracją dla „Zmysłów” Luchina Viscontiego.

Nowe nie musi być przecież nowoczesne – powiedziałem sobie w duchu i przypomniały mi się słowa Davida Robertsona, z którym rozmawiałem przy okazji spektaklu „Żywota rozpustnika” Igora Strawińskiego. Amerykanin dyrygował nim w mediolańskiej La Scali w 2009 roku: „Dla tutejszej publiczności nazbyt nowoczesny jest późny Puccini i jego złożone akordy, co dopiero mówić o Strawińskim”.

Wówczas w La Scali trafiło mi się miejsce między dwiema zawiniętymi w perły hrabiankami a ich wytwornym kuzynem, który przyszedł w ostatniej chwili ze zgaszonym, dopalonym do połowy cygarem w zębach. Z głębokiego snu zbudziły go dopiero końcowe oklaski.

– Bravi! – krzyknął radośnie wyspany Włoch. Obie hrabianki odwróciły się oburzone.
– Giancarlo, no!
– Jakże to, czyż nie był to wspaniały wieczór?
– NO!

Na to Giancarlo żachnął się, gniewnie postawił kołnierz herbowej marynarki i szczelnie otulił wargami swą połówkę kubańskiego churchilla.

W Warszawie po spektaklu „Senso” żałowałem tylko jednego – że nie miałem ze sobą cygara.

Opera:

Marco Tutino „Senso”
Dyr. Gerd Schaller
Reż. Hugo de Ana
Premiera: 26 lutego 2011 r.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 165

(9/2012)
6 marca 2012

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj