Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Felietony > PONIEDZIAŁEK [Feminizując] KAZIMIEROWSKA:...

PONIEDZIAŁEK [Feminizując] KAZIMIEROWSKA: 16 dni z białą wstążką

Katarzyna Kazimierowska

16 dni z białą wstążką

W poniedziałek kończy się, trwająca 16 dni, kampania przeciwko przemocy wobec kobiet. Miała ona na celu zwrócić uwagę na to, że przemoc związana jest z płcią i stosowana także ze względu na płeć, nieważne czy mówimy o przemocy fizycznej, psychicznej czy ekonomicznej.

I bardzo dobrze. W kontekście protestu ministra sprawiedliwości, Jarosława Gowina, wobec słynnej już europejskiej konwencji przeciwko przemocy wobec kobiet, ta kampania wydaje się powiewem normalności. I choć jej zadaniem było przede wszystkim informowanie o różnych formach przemocy ze względu na płeć i tłumaczenie mechanizmu działania przemocy, to jest szansa, że otworzyła ona oczu osobom, które do tej pory tak rozumianej przemocy nie dostrzegały albo nie potrafiły jej nazwać.

I choć – mimo publikowanych codziennie artykułów, debat i dyskusji poświęconych działaniom, w wyniku których kobiety są ofiarami, tylko dlatego, że urodziły się z nieodpowiednim chromosomem – prawdopodobnie statystki dotyczące przemocy nie zmniejszą się ani o promil, to może wzrośnie chociaż donosicielstwo.

Dlatego  namawiam: donośmy, i to wcale nieuprzejmie. Jeśli widzisz, że twój szef molestuje seksualnie twoją koleżankę z pracy – nie zastanawiaj się, czy to się jej podoba. Jeśli widzisz opuchniętą sąsiadkę, która regularnie dostaje za to, że „zupa była za słona” – nie czekaj aż przyjedzie pogotowie a lekarz ogłosi zgon w wyniku „upadku ze schodów”. Jeśli zarobki w twojej firmie różnią się diametralnie ze względu na płeć – to nie jest w porządku. Nie wolno nam bać się zgłaszać takie rzeczy, nie wolno nam chować się za własnym lękiem przed wyskoczeniem przed szereg, udawać, że czegoś nie widzimy. Obojętność to najgorszy z wyborów, jakich możemy dokonać.

Podczas 16-dniowej kampanii wielu polityków, na znak solidarności, założyło białe wstążki – symbol niezgody na przemoc wobec kobiet. Białe wstążki wręczono też mężczyznom: prawnikom, pracownikom Instutu Prewencji Przemocy w Warszawie, wiceprezydentowi Żyrardowa, w nagrodę za ich antyprzemocową działalność. To są konkretne osoby – mężczyźni, którzy stanęli po stronie kobiet. Dziękujemy wam – tym wyróżnionym, wymienionym z nazwiska i tym nieznanym, bez nagrody, często zwykłym przechodniom, którzy reagują na przemoc. Potrzebujemy was więcej,potrzebujemy bohaterów naszego dnia, każdego dnia – bądźcie nimi. Nie musicie nosić białych wstążek, ale walczcie z przemocą – dla nas, dla swoich dziewczyn, córek, sióstr i przyszłych dziewczyn waszych synów, żeby im było łatwiej z wami być.

* Katarzyna Kazimierowska, redaktorka portalu Zwierciadlo.pl i rp.pl, współpracuje z kwartalnikiem „Cwiszn”, absolwentka podyplomowych Gender Studies. Stale współpracuje z „Kulturą Liberalną”.

                          „Kultura Liberalna” nr 205 (50/2012) z 11 grudnia 2012 r.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 205

(50/2012)
4 grudnia 2012

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj