0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Smakując > [Smaki fotografii]: Recepta...

[Smaki fotografii]: Recepta na zdjęcie

Maciej Spychał

Każda forma ekspresji artystycznej podlega subiektywnej ocenie. Fotografia nie jest wyjątkiem. Nie ma recepty na zdjęcie, które rzuci na kolana dowolnego odbiorcę. Jest jednak kilka prostych zbiegów, dzięki którym nasze zdjęcia mogą stanąć powyżej poziomu produkcji wakacyjnego „pstrykacza”.

Przedmiot

Zanim naciśniesz spust, zapytaj sam siebie – co fotografuję? To pytanie tylko z pozoru banalne. Jeżeli przykładając oko do wizjera, sam nie jesteś pewien, co tak naprawdę jest przedmiotem zdjęcia, postronny odbiorca ma małe szanse na rozwianie tej zagadki we własnym zakresie. Fotografia, która, aby stać się czytelna dla odbiorcy, potrzebuje akapitu tekstu lub rozbudowanej opowieści, traci siłę wyrazu.

Podejdź bliżej

Słynny wojenny fotograf Robert Capa mówił: „Jeśli Twoje zdjęcia nie są wystarczająco dobre, to znaczy że nie jesteś wystarczająco blisko”. To zdanie ma uniwersalne zastosowanie w fotografii i pozostaje niezmiennie aktualne.

Zdjęcie 1

Pokaż coś niespotykanego

Dobre fotografie pokazują odbiorcy nieznany świat. Trudno dzisiaj o zdjęcie czegoś niefotografowanego wcześniej, ale dzięki otaczającej nas różnorodności nadal jest to możliwe. Podwójnie satysfakcjonujące jest uchwycenie wielokrotnie fotografowanego obiektu w oryginalny sposób. Można w tym celu wykorzystać nietypowy kąt widzenia, nieszablonowe kadrowanie lub oświetlenie.

Zdjęcie 2

Fotografuj to, co cię pasjonuje

Im lepiej znasz się na tym, co fotografujesz, tym większa szansa na pokazanie tego w sposób intrygujący dla innych. Znajomość fotografowanych obiektów, zdarzeń, osób pozwala przewidywać ich zachowanie czy przebieg. Mając taką wiedzę, możesz być w odpowiednim miejscu w odpowiednim czasie, żeby uchwycić idealny kadr.

Nie daj się oszukać własnemu mózgowi

Za każdym razem, robiąc zdjęcie, mimowolnie zapamiętujemy kontekst poza obrazem utrwalanym w aparacie. Treść zdjęcia i okoliczności, w jakich zostało zrobione, mieszają się w głowie. Dlatego widzimy na zdjęciu rzeczy, których tam tak naprawdę nie ma. Umiejętność oddzielania kontekstu od faktycznie rejestrowanego obrazu pozwala tworzyć fotografie czytelne dla odbiorcy, który towarzyszących mu okoliczności zwykle nie zna.

Kontrast

To podstawowe narzędzie w warsztacie fotografa. Zestawianie ze sobą zazwyczaj niespotykanych razem elementów jest najprostszym sposobem na intrygujące zdjęcie. Jeśli A i B zazwyczaj istnieją w odosobnieniu lub charakteryzują się zupełnie odmiennymi właściwościami, a nagle są zmuszone koegzystować w ograniczonej przestrzeni jednej fotografii, tworzą obraz, który angażuje uwagę odbiorcy na wielu poziomach.

Zdjęcie 3

Najważniejsze – opowiedz historię

Robiąc zdjęcia, bezwiednie stajemy się kronikarzem próbującym wiernie, ale i w charakterystyczny sposób odwzorować rzeczywistość. Jednak kroniki często bywają nudne, gdy tymczasem świat jest pełen niesamowitych historii potrzebujących wyjaśnienia lub pokazania w głębszym wymiarze. Z pozoru fotograf dysponuje ubogimi środkami wyrazu w porównaniu z pisarzem, malarzem, muzykiem czy reżyserem. Jednak pomimo ograniczeń czysto technicznych (pojedynczy dwuwymiarowy obraz na wyznaczonej przestrzeni trudno porównać do czterystustronicowej powieści czy trzygodzinnego spektaklu) fotografia daje ogromne możliwości narracyjne. Ich odpowiednie wykorzystanie nierzadko wymaga nakładu pracy podobnego lub większego niż inne formy artystyczne. Kiedy fotograf jest nie tylko „palcem” naciskającym spust migawki, ale staje się uczestnikiem przedstawianych zdarzeń, jego obrazy potrafią nabierać wyjątkowych znaczeń.

Zdjęcie 4

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 237

(30/2013)
23 lipca 2013

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj