Z centrum widać najwięcej
  

KULTURA LIBERALNA > Felietony > [Przegląd prasy] Wybory...

[Przegląd prasy] Wybory w Niemczech i Syria w ogniu

Marcin Dobrowolski

Brytyjskie służby szpiegowały Niemców – alarmuje „Süddeutsche Zeitung”, powołując się na dokumenty udostępnione przez Edwarda Snowdena. Według tych materiałów Government Communications Headquarters, służba specjalna odpowiedzialna za gromadzenie informacji przekazywanych za pomocą telekomunikacji, ściśle współpracuje z NSA i przechwytuje dane przesyłane atlantyckimi światłowodami należącymi do Deutsche Telekom.

 „Z tego wynika, że GCHQ jest znacznie bardziej uwikłana w skandal podsłuchowy niż dotychczas sądziliśmy”, wnioskuje „SZ”. Gazeta zwraca uwagę, że większość brytyjskich firm telekomunikacyjnych operuje również na rynku niemieckim, a zgodnie z dokumentami Snowdena, płynnie przekazują one wskazane dane rodzimym służbom.

*

Temat inwigilacji został jednak w Niemczech zagłuszony (wcale jednak nie sugeruję, że uczyniono to specjalnie) debatą między przywódcami partii konkurujących w nadchodzących wyborach parlamentarnych – kanclerz Angelą Merkel a Peerem Steinbrückiem. Grecki dziennik „Ta Nea” zwraca uwagę, że tematami głównymi debaty były sprawy gospodarcze i… Grecja.  Kandydat socjaldemokratów zaproponował między innymi uruchomienie „planu Marshalla 2” dla Grecji i innych krajów pogrążonych w kryzysie i oświadczył, że „plany oszczędnościowe były zabójcze”. Angela Merkel nie wykluczyła stworzenia „trzeciego pakietu pomocy” dla Grecji i zadeklarowała dalsze naciski na Grecję w kwestii programów oszczędnościowych.

*

Najważniejszym tematem tygodnia była jednak spodziewana, ale niedoszła interwencja Zachodu w Syrii. Media zwracały uwagę na sprzeciw europejskich parlamentów wobec planowanego przez Stany Zjednoczone ataku. „Süddeutsche Zeitung” zwróciła uwagę  na serię rozmów europejskich przywódców w „gorący czwartek”, 29  sierpnia. Tego dnia politycy starali się ustalić zgodne stanowisko i wspólnie naciskać na USA, by wstrzymało się od interwencji. Inicjatorami rozmów byli kanclerz Niemiec i prezydent Francji. Takie rozmowy stały się możliwe, a nawet konieczne,  w obliczu odrzucenia przez parlament w Londynie planów brytyjskiego udziału w interwencji bez uprzedniego zaznajomienia się z raportem inspektorów ONZ w sprawie składów broni chemicznej w Syrii. „The Daily Telegraph” zauważa, że ta zaskakująca decyzja jest pierwszym przypadkiem od 150 lat, gdy Parlament zablokował rządowy plan podjęcia działań militarnych. Premier David Cameron wraz z prezydentem USA Barackiem Obamą był jednym z najgorętszych orędowników interwencji zbrojnej w odwecie za atak chemiczny z 21 sierpnia, o który podejrzewane są siły wierne syryjskiemu przywódcy Baszarowi al-Asadowi.

...czy możemy prosić Cię o chwilę uwagi? Rzetelne dziennikarstwo wykonywane z pasją potrzebuje dziś wsparcia.

Dzięki pomocy Darczyńców możemy:

  • pracować nad tygodnikiem i codziennymi komentarzami, nie rezygnując z ich jakości,
  • wypełniać misję naszej Fundacji i wprowadzać do debaty publicznej nowe sposoby rozumienia świata,
  • planować naszą pracę w perspektywie kilkudziesięciu miesięcy.

Dlatego prosimy Cię serdecznie:

SKOMENTUJ

Nr 243

(37/2013)
3 września 2013

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z DZIAŁU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj