Bądź na bieżąco!

Zapisz się na newsletter
Kultury Liberalnej

Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Felietony > [Przegląd prasy] Wybory...

[Przegląd prasy] Wybory w Niemczech i Syria w ogniu

Marcin Dobrowolski

Brytyjskie służby szpiegowały Niemców – alarmuje „Süddeutsche Zeitung”, powołując się na dokumenty udostępnione przez Edwarda Snowdena. Według tych materiałów Government Communications Headquarters, służba specjalna odpowiedzialna za gromadzenie informacji przekazywanych za pomocą telekomunikacji, ściśle współpracuje z NSA i przechwytuje dane przesyłane atlantyckimi światłowodami należącymi do Deutsche Telekom.

 „Z tego wynika, że GCHQ jest znacznie bardziej uwikłana w skandal podsłuchowy niż dotychczas sądziliśmy”, wnioskuje „SZ”. Gazeta zwraca uwagę, że większość brytyjskich firm telekomunikacyjnych operuje również na rynku niemieckim, a zgodnie z dokumentami Snowdena, płynnie przekazują one wskazane dane rodzimym służbom.

*

Temat inwigilacji został jednak w Niemczech zagłuszony (wcale jednak nie sugeruję, że uczyniono to specjalnie) debatą między przywódcami partii konkurujących w nadchodzących wyborach parlamentarnych – kanclerz Angelą Merkel a Peerem Steinbrückiem. Grecki dziennik „Ta Nea” zwraca uwagę, że tematami głównymi debaty były sprawy gospodarcze i… Grecja.  Kandydat socjaldemokratów zaproponował między innymi uruchomienie „planu Marshalla 2” dla Grecji i innych krajów pogrążonych w kryzysie i oświadczył, że „plany oszczędnościowe były zabójcze”. Angela Merkel nie wykluczyła stworzenia „trzeciego pakietu pomocy” dla Grecji i zadeklarowała dalsze naciski na Grecję w kwestii programów oszczędnościowych.

*

Najważniejszym tematem tygodnia była jednak spodziewana, ale niedoszła interwencja Zachodu w Syrii. Media zwracały uwagę na sprzeciw europejskich parlamentów wobec planowanego przez Stany Zjednoczone ataku. „Süddeutsche Zeitung” zwróciła uwagę  na serię rozmów europejskich przywódców w „gorący czwartek”, 29  sierpnia. Tego dnia politycy starali się ustalić zgodne stanowisko i wspólnie naciskać na USA, by wstrzymało się od interwencji. Inicjatorami rozmów byli kanclerz Niemiec i prezydent Francji. Takie rozmowy stały się możliwe, a nawet konieczne,  w obliczu odrzucenia przez parlament w Londynie planów brytyjskiego udziału w interwencji bez uprzedniego zaznajomienia się z raportem inspektorów ONZ w sprawie składów broni chemicznej w Syrii. „The Daily Telegraph” zauważa, że ta zaskakująca decyzja jest pierwszym przypadkiem od 150 lat, gdy Parlament zablokował rządowy plan podjęcia działań militarnych. Premier David Cameron wraz z prezydentem USA Barackiem Obamą był jednym z najgorętszych orędowników interwencji zbrojnej w odwecie za atak chemiczny z 21 sierpnia, o który podejrzewane są siły wierne syryjskiemu przywódcy Baszarowi al-Asadowi.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 243

(37/2013)
3 września 2013

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj