0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Smakując > Jarmuż powraca

Jarmuż powraca

Magda i Adam Gendźwiłłowie

Wstyd się przyznać, ale jarmużu spróbowaliśmy pierwszy raz w bardzo ekskluzywnej restauracji z gwiazdkami Michelina.

Intensywnie zielone chipsy z jarmużu – wzorzec chrupkości, który można by zamknąć pod kloszem w Sèvres – towarzyszyły w jednym daniu m.in. kilku gatunkom brukwi. Jarmuż i brukiew kilka wieków temu były w Europie znacznie powszechniejsze niż dziś, z powodzeniem żywiły najuboższych. Trochę o nich zapomnieliśmy, a teraz w roli ich promotorów występują współczesna haute cuisine i weganie.

salatka_z_jarmuzu_2Jarmuż powraca do łask, a jesienią zacznie się na dobre kolejny jarmużowy sezon. Już kupiliśmy pierwszy pęczek (3,50 zł to całkiem uczciwa cena na targu). Tym razem będziemy już bardziej świadomymi jarmużożercami. Pierwsze przymrozki bardziej pomogą tej roślinie (w kwestii smaku), niż zaszkodzą. Kibicujemy jej – bo dobrze by było, gdyby utarła trochę nosa szpinakowi. A przynajmniej zastąpiła go w kilku zastosowaniach i przywróciła jakąś zdrową konkurencję w świecie zieleniny.

Jarmuż jest bliskim krewniakiem kapusty, nie bez przyczyny nazywa się go kapustą liściastą – to pokrewieństwo oczywiście daje o sobie znać. Z każdym kęsem. Liście ma mięsiste, a smakuje… kapuścianie, kalarepowato, to znaczy ziemiście, nieco ostro, ze słodkawo-goryczkowym finiszem. Ekstremalne temperatury – mróz lub ciepło patelni – pomogą okiełznać smak jarmużu i zrobić z niego zacniejszy użytek. Dlatego nawet do sałatek warto jarmuż delikatnie zblanszować. Jak na zielone warzywo, ma w sobie całą wiązkę intensywnych smaków, więc z powodzeniem zagra główną rolę w różnych daniach, nawet bez wspomagania aromatycznymi przyprawami. Zupełnie inaczej niż dynia czy sałata lodowa, które zawsze pozostaną statystkami.

Zblanszowany jarmuż z odrobiną soli i soku z cytryny to doskonały fundament pod sadzone jajko lub jajecznicę. Smakuje nam, gdy ma jakiegoś kwaśnego kompana – zresztą w większości przepisów doprawiany jest odrobiną octu winnego, jabłkowego, ryżowego lub po prostu sokiem z cytryny. W sałatce świetnie sprawdzi się z kwaśnym jabłkiem albo z pomarańczą. Wspomniane już chipsy z jarmużu można zrobić w piekarniku: w kawałki liści trzeba wetrzeć oliwę i piec ok. 8–10 minut w 180–190 stopniach Celsjusza. Solimy oczywiście po wyjęciu z piekarnika.

Składniki:

200 g jarmużu
1/4 szklanki wody
1/3 szklanki suszonej żurawiny
1/3 szklanki prażonych pestek z dyni

Imbirowy winegret:
1 cm korzenia imbiru
1 ząbek czosnku
1 łyżka miodu
3 łyżki octu ryżowego
1/4 szklanki oleju rzepakowego lub z pestek winogron

Jarmuż myjemy, wykrawamy twarde części (łodygę z przyległościami), kroimy liście w cienkie paski. Wrzucamy na patelnię, wlewamy wodę i dusimy na małym ogniu przez minutę, aż jarmuż nabierze intensywnie zielonej barwy i nieco zmięknie. Imbir i czosnek obieramy, siekamy drobno, wrzucamy do blendera. Dodajemy miód, ocet ryżowy, olej i blendujemy do powstania jednolitego, gęstego sosu. Gotowy sos mieszamy z jarmużem. Przekładamy na talerze, posypujemy żurawiną i pestkami z dyni.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 243

(37/2013)
3 września 2013

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZE

PODOBNE



WAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj