Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Felietony > [Przegląd prasy] Twitterowy...

[Przegląd prasy] Twitterowy minister i wojowniczy Hollande

Marcin Dobrowolski

Szef polskiej dyplomacji opublikował w „Die Welt” artykuł, w którym przekonuje, że kształtowanie wizerunku kraju nie jest dziś możliwe bez silnego zaangażowania w mediach społecznościowych. Radek Sikorski przypomina swoje początki na Twitterze, kiedy to przeciwnicy polityczni nazywali go „twitterowym dyplomatą”.

Dziś profil polityka jest obserwowany przez 140 tys. osób i instytucji, a przekazywane przez niego informacje trafiają do odbiorców znacznie szybciej niż oficjalne komunikaty publikowane przez resort. Oprócz powszechnego dostępu zaletą jest również wymuszona lakoniczność. Większość stanowisk, przekonuje minister, da się streścić w 140 znakach „I zrobić to szybciej, dosadniej, lepiej. Gdy niedawno napisałem na Twitterze, że Edward Snowden nie ma szans na azyl w Polsce, mój tweet trafił do światowych mediów.” Minister Radek Sikorski skończył w tym roku 50 lat.

*

Plan cięć oszczędnościowych uderza w grecki przemysł zbrojeniowy.  Tamtejsze siły zbrojne liczą dzisiaj 124 tys. żołnierzy i oficerów. Są więc o jedną piątą większe od polskich, mimo że Grecja ma 11 mln mieszkańców, czyli prawie 3,5 razy mniej niż Polska. „I Kathimerini” opisują decyzję Trójki (UE-MFW-EBC), która odrzuciła plan restrukturyzacji szeregu zakładów produkujących sprzęt dla wojska. Konieczność podjęcia bardziej zdecydowanych działań oznacza de facto ogłoszenie upadłości i zwolnienie pracowników bez wypłacania odszkodowań. Podporządkowanie się decyzjom organizacji międzynarodowych jest z kolei konieczne dla otrzymania kolejnej transzy międzynarodowej pomocy chroniącej Grecję przed bankructwem. „I Kathimerini” z jednej strony nazywa decyzję Trójki wtrącaniem się, z drugiej jasno wskazuje źródła takich decyzji – wieloletnią nieefektywną politykę uzbrajania armii. Była ona podyktowana dziedzictwem junty czarnych pułkowników z przełomu lat 60. i 70., etatystyczną strategią kolejnych rządów oraz prężeniem muskułów wobec najsilniejszego sąsiada – Turcji, której siły zbrojne liczą obecnie ponad 600 tys. żołnierzy.

 *

Przedwczesne deklaracje François Hollande’a w sprawie interwencji w Syrii doprowadziły do jego osamotnienia na arenie międzynarodowej – pisze „Le Figaro” w artykule opublikowanym w trakcie obrad G20 w Sankt Petersburgu. Głosem przewodniczących Rady Europejskiej, Hermana Van Rompuya, i Komisji Europejskiej, José Manuela Barroso, UE odrzuciła 5 września możliwość użycia siły w Syrii, opowiadając się za poszukiwaniem rozwiązania politycznego przez ONZ. Wcześniej stanowisko takie zajęły Niemcy. Wspólnota staje w szeregu bliżej Rosji Putina niż Stanów Zjednoczonych i Francji – gorzko konkluduje „Le Figaro”.

 *

O zaakceptowaniu przeszłości koniecznej do budowania wspólnej przyszłości mówił prezydent RFN Joachim Gauck w Oradour-sur-Glane, miejscu masakry dokonanej przez oddziały SS w 1944 r. „Bądźcie wdzięczni, że Europa istnieje, ponieważ jest najlepszą rzeczą, jaka mogła się zrodzić z tragedii wojny światowej, i myśląc o całej tej przeszłości, nie zapominajcie o naszej przyszłości” – mówił niemiecki prezydent. Dziesiątego czerwca 1944 r. 642 mieszkańców, w tym 350 kobiet i dzieci, spalonych w kościele tej miejscowości w środkowo-zachodniej Francji zginęło z rąk żołnierzy Trzeciej Rzeszy. Ruiny miasteczka są zachowane w pierwotnym stanie.

Skoro tu jesteś...

... mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa.

Każda i każdy z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 20 zł miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców i Patronów!

SKOMENTUJ

Nr 244

(38/2013)
10 września 2013

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj