Z centrum widać najwięcej
  

KULTURA LIBERALNA > Felietony > [Przegląd prasy] Superkanclerz...

[Przegląd prasy] Superkanclerz Merkel

Marcin Dobrowolski

Angela Merkel „Kanclerzem Europy” bądź „Superkanclerzem”. Takie oceny możemy znaleźć w europejskiej prasie po wielkim zwycięstwie niemieckiej chadecji w wyborach do Bundestagu. Paryski dziennik ekonomiczny „Les Echos” stwierdza jednak, że po sukcesie czas na podjęcie zobowiązań, gdyż kampania raczej nie obfitowała w obietnice.

Francuski komentator zwraca uwagę na możliwość (choć niewielką) samodzielnego utworzenia rządu przez CDU/CSU. Zasmuciłoby to Pałac Elizejski, który liczył na zminimalizowanie efektów zwycięstwa pani kanclerz poprzez zawiązanie koalicji z socjaldemokratami.

W szerszym, europejskim kontekście niedzielny sukces wymaga od Angeli Merkel podjęcia pełnej odpowiedzialności za przyszłość Europy. Jasne decyzje są konieczne, aby przypieczętować wpis do pocztu wybitnych niemieckich przywódców. Z kolei barcelońskie „El Periódico” stwierdza na okładce, że Angela Merkel „ma Europę u swych stóp” i wylicza europejskich polityków, którzy na kryzysie polegli – przywódców nieumiejętnie żeglujących po gospodarczym morzu wzburzanym kolejnymi falami kryzysu. Gazeta wróży, że pani kanclerz wykaże się teraz większym zdecydowaniem, a także stawia pytanie – czy będzie chciała Europę niemczyć, czy też Niemcy zeuropeizować?

Włoska „La Stampa” zwraca z kolei uwagę na konserwatyzm niemieckich wyborców, którzy, idąc pod prąd europejskim tendencjom, zagłosowali za dobrze znanymi partiami gwarantującymi stabilizację, pogrążając m.in. nowe ruchy bazujące na populistycznej ideologii. Uspokajający w tonie jest natomiast komentarz ekonomicznego dziennika „Financial Times”, w którym Wolfgang Münchau przewiduje raczej spójne trzecie rządy pani kanclerz. Jego zdaniem wynik chadecji jest najlepszym rezultatem, jakiego mogła oczekiwać. Brak bezwzględnej większości zdejmuje z niej równie bezwzględną odpowiedzialność, a słaby wynik lewicy uniemożliwia socjaldemokratom zawiązanie wielkiej koalicji przeciwników Merkel. Felietonista dziennika zwraca wręcz uwagę, że tylko głupiec mógłby spodziewać się zdecydowanych działań pani kanclerz w najbliższych latach.

Na zakończenie okładka amsterdamskiego „De Volkskrant” i spokojna konstatacja o łagodzącej europejskie napięcia funkcji Angeli Merkel. Porównując niemiecką scenę polityczną do holenderskiej, gazeta zwraca uwagę na spokój, którym emanuje kanclerz. I właśnie dzięki niemu łagodzi napięcia.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 246

(40/2013)
24 września 2013

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z DZIAŁU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj