Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Felietony > [Przegląd prasy] Pieniądze,...

[Przegląd prasy] Pieniądze, polityka i koszt zjednoczenia Niemiec

Marcin Dobrowolski

Integracja NRD z RFN kosztowała już ponad 2 biliony euro. Eksport polskich towarów na Ukrainę i do Rosji może zmaleć – za to wzrostu sprzedaży spodziewają się firmy zbrojeniowe. Natomiast Komisja Europejska publikuje najnowsze prognozy wzrostu gospodarczego krajów Unii Europejskiej.

Prawdopodobieństwo zaostrzenia sankcji gospodarczych wynikające z eskalacji konfliktu na Ukrainie wpływa na kondycję rosyjskiej gospodarki. Wraz z rosnącą rentownością obligacji zwiększa się również zainteresowanie spekulantów rosyjskimi papierami dłużnymi. Jak podaje Bloomberg, rentowność rublowych obligacji Rosji o terminie wykupu w lutym 2027 r. spadła o 8 punktów bazowych i w poniedziałek wynosiła 9,59 proc. Jest tylko o 12 punktów bazowych poniżej szczytu zanotowanego 14 marca. Lekko umocnił się także rubel. Jego wartość wzrosła o 0,1 proc. do 42,0482 wobec koszyka dolarów i euro. „Choć widoczna jest eskalacja konfliktu na Ukrainie, spekulantów przyciągnęła rentowność na wysokim poziomie” – powiedział Roman Dżugajew, trader z BFA Banku w Petersburgu.

W poniedziałek Komisja Europejska opublikowała najnowsze prognozy wzrostu gospodarczego krajów Unii Europejskiej. Według Komisji Europejskiej w ubiegłym roku wzrost polskiego PKB wyniósł 1,6 proc. „Spodziewamy się, że wzrost z drugiej połowy 2013 r. będzie trwał w 2014 r., gdy popyt wewnętrzny – jako główny czynnik wzrostu – wyprzedzi handel. Oczekuje się też polepszenia sytuacji na polskim rynku pracy. Finanse publiczne powinny rosnąć stopniowo” – oceniła KE. W prognozowanym okresie (do 2015 roku) Polska ma być obok Litwy i Łotwy, jednym z najszybciej rozwijających się krajów. Jednak, na co zwraca uwagę Bloomberg, zdaniem Komisji z jednej strony osłabienie złotego może pomóc eksporterom, z drugiej zamieszanie na Ukrainie może zaszkodzić szukającym rynków zbytu na Wschodzie.

Eksport polskich towarów na Ukrainę i do Rosji może zmaleć – za to wzrostu sprzedaży spodziewają się firmy zbrojeniowe. Przepytywany przez dziennikarza gazety „Welt am Sonntag” szef amerykańskiego koncernu Lockheed Martin powiedział: „Widzimy duży popyt na systemy obronne na świecie. W Europie dotyczy to szczególnie rakietowych systemów obronnych. Wielu naszych partnerów z NATO jest także zainteresowanych programem myśliwca odrzutowego F-35” – powiedziała prezes amerykańskiego koncernu Marillyn Hewson. Ujawniła, że Lockheed ma na świecie około dwudziestu nowych klientów zainteresowanych systemem MEADS. Hewson poinformowała również, że jej spółka analizuje możliwe przejęcia.

Integracja NRD z RFN kosztowała już ponad 2 biliony euro – podało „Welt am Sonntag”, a za nim również między innymi portal informacyjny „The Local”. Jest to wynik zsumowania przez berlińskie stowarzyszenie SED-Staat wszystkich transferów do Niemiec Wschodnich od czasu zjednoczenia. Różnica pomiędzy świadczeniami socjalnymi a podatkami w przypadku wschodnich Niemiec to aż 60-65 proc. tej kwoty. Landy wschodnie wydały o około 1,5 bln euro więcej, niż same zarobiły. Ponadto 560 mld euro trafiło na wschód w formie dopłat bezpośrednich, takich jak Niemiecki Fundusz Jedności, Pakt Solidarności oraz poprzez państwowy system Finansowego Wyrównania. Dziennik „Bild” w poniedziałkowym wydaniu twierdzi jednak, że każdy cent z tych 2 bln euro był dobrze wydany. Jednak nawet po 25 latach finansowego wsparcia siła gospodarcza wschodu kraju jest o wiele słabsza niż w przypadku Niemiec Zachodnich. PKB na mieszkańca Niemiec Wschodnich to zaledwie dwie trzecie tego przypadającego na mieszkańca zachodu.

Magazyn „Forbes” pokusił się o wycenę spółki Mercuria Energy Group, która w marcu przejęła od JPMorgan Chase część firmy odpowiedzialną za handel surowcami. Transakcja opiewała na 3,5 mld dolarów płatnych gotówką. Gazeta zwraca uwagę, że w akcjonariacie firmy znajdują się również Polacy, urodzeni na Ukrainie muzycy Grzegorz Jankilewicz i Sławomir Smołokowski. Dziewięcioprocentowe pakiety akcji w Mercurii mają, według „Forbesa”, wartość po 1,5 mld dolarów każdy, co uplasowałoby przedsiębiorców na piątym miejscu listy najbogatszych Polaków. Przypomnę, że o dwóch biznesmenach głośno było w czasie Orlengate, kiedy to obaj byli współwłaścicielami firmy J&S Energy posiadającej wyłączność na sprowadzanie rosyjskiej ropy do rafinerii Orlenu.

Na kogo warto zagłosować ...

... w najbliższych wyborach do europarlamentu? Żyjemy w dobie baniek medialnych i polaryzacji debaty publicznej. Zbliżające się wybory do parlamentu europejskiego są kluczowe dla przyszłości Polski i Europy, a prowadzona przez przeciwne strony polityczne kampania często odbiega od kluczowych dla wyborców tematów związanych z bezpieczeństwem, infrastrukturą krytyczną, solidarnością społeczną i zmianami klimatycznymi.

Każdy i każda z nas ma prawo do obiektywnych mediów i rzetelnych informacji, pozwalających podjąć odpowiedzialną decyzję wyborczą. Rzeczowe analizy pomagające nam wszystkim decydować o swoich prawach i obowiązkach warto wesprzeć nawet drobną kwotą. Choć nie pobieramy opłat za teksty, nasza praca ma swoją wartość. Nawet 50 złotych miesięcznie pozwala nam stale docierać do nowych osób poszukujących refleksyjnego, niezależnego dziennikarstwa. Wspólnie z naszymi Darczyńcami i Patronami zapewniamy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 278

(18/2014)
6 maja 2014

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj