Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Felietony > [Przegląd prasy] Obawy...

[Przegląd prasy] Obawy Ukrainy, nadzieje Grecji

Marcin Dobrowolski

O wojnie na wschodzie Ukrainy, o propozycjach dla Grecji i o skandalu po wypowiedzi szefa FBI na temat współodpowiedzialności Polaków za Holokaust.

„Ukraina to dopiero pierwsze pole bitwy w wojnie, jaką Putin rozpoczął z Zachodem” – powiedział w wywiadzie dla włoskiego dziennika „La Repubblica” premier Arsenij Jaceniuk. „Wszyscy jesteśmy w niebezpieczeństwie, bo Rosja chce zdestabilizować planetę i robi to, mimo że jest jednym z pięciu członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, której zadaniem powinno być poszanowanie porządku światowego” – przekonywał ukraiński premier. Przyznał jednocześnie, że daleko jest od wprowadzenia w życie wszystkich porozumień podjętych w Mińsku. Na wschodzie jego kraju wciąż prowadzony jest wzajemny ostrzał wynikający m.in. z nieustannego dozbrajania separatystów przez Rosję. Zdaniem Jaceniuka najlepszym sposobem na zmuszenie Putina do przestrzegania porozumień mińskich jest kolejne zaostrzenie sankcji. Przyznał także, że w szeregach ukraińskiej armii walczą nacjonaliści, ale uznał to za konieczny kompromis w sytuacji zagrożenia istnienia jego ojczyzny.

*

Brytyjski sekretarz ds. energii nakazał grupie rosyjskich oligarchów sprzedaż licencji na złoża na Morzu Północnym, w obawie o bezpieczeństwo energetyczne Wielkiej Brytanii – doniósł w poniedziałek „The Telegraph”. Kontrolowana przez miliardera Michaiła Fridmana spółka LetterOne kupiła licencję na wydobycie na Morzu Północnym. Odbyło się to przy okazji wartej 5 mld funtów transakcji zakupu niemieckiej spółki RWE Dea.

Zgodnie ze słowami komentatora gazety, decyzja brytyjskiego urzędu może doprowadzić do podjęcia procedur prawnych ze strony spółki. W marcu firma poinformowała, że zastrzega sobie prawo zakwestionowania każdej decyzji urzędowej, która będzie miała na celu pozbawienie jej licencji.

*

O skandalu w relacjach polsko-amerykańskich napisała „Rossijskaja Gazieta”. Dziennik odniósł się do reakcji polskich władz na niedawną wypowiedź szefa FBI, który zaliczył Polskę do krajów odpowiedzialnych za Holokaust. „Rossijskaja Gazieta” przypomina mord na żydowskiej ludności w Jedwabnem, zaznaczając, że Polacy sami starają się uporać ze swoją trudną historią, w tym kręcąc takie filmy jak nagrodzona Oscarem „Ida”. Dziennik stwierdza, że w ostatnim czasie sporo było podobnych skandali, wywołanych przez niezbyt rozsądne wypowiedzi polityków i wytyka błąd Grzegorzowi Schetynie, który wzburzył Rosjan oświadczeniem dotyczącym wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau przez Ukraińców. „Polski minister i amerykański dyrektor FBI najwyraźniej tak samo dobrze znają historię” – ironizuje na koniec.

*

„Tylko ogłoszenie częściowego bankructwa Grecji przy jednoczesnym pozostaniu Aten w strefie euro może być rozwiązaniem greckiego kryzysu” – stwierdził na łamach „Financial Times” ekspert gazety do spraw Unii Europejskiej Wolfgang Munchau. Jego zdaniem ostatnie negocjacje w kolejnych turach układały się coraz gorzej. Na tym etapie rozmów nikt więc nie ma pomysłu na to, jak ratować pogrążony w kryzysie zadłużenia kraj. Z jednej strony pożyczkobiorcy zmuszają Ateny do coraz bardziej drakońskich reform i oszczędności, z drugiej zaś nie chcą pozwolić na opuszczenie przez nie strefy euro. „W tej sytuacji sensownym rozwiązaniem jest ogłoszenie niewypłacalności wobec części wierzycieli. Nie mogą to być prywatni inwestorzy, którzy mają greckie obligacje, bo Ateny będą potrzebowały ich inwestycji w przyszłości. A więc pozostaje niespłacenie zadłużenia wobec MFW i Europejskiego Banku Centralnego” – podkreśla komentator.

Na kogo warto zagłosować ...

... w najbliższych wyborach do europarlamentu? Żyjemy w dobie baniek medialnych i polaryzacji debaty publicznej. Zbliżające się wybory do parlamentu europejskiego są kluczowe dla przyszłości Polski i Europy, a prowadzona przez przeciwne strony polityczne kampania często odbiega od kluczowych dla wyborców tematów związanych z bezpieczeństwem, infrastrukturą krytyczną, solidarnością społeczną i zmianami klimatycznymi.

Każdy i każda z nas ma prawo do obiektywnych mediów i rzetelnych informacji, pozwalających podjąć odpowiedzialną decyzję wyborczą. Rzeczowe analizy pomagające nam wszystkim decydować o swoich prawach i obowiązkach warto wesprzeć nawet drobną kwotą. Choć nie pobieramy opłat za teksty, nasza praca ma swoją wartość. Nawet 50 złotych miesięcznie pozwala nam stale docierać do nowych osób poszukujących refleksyjnego, niezależnego dziennikarstwa. Wspólnie z naszymi Darczyńcami i Patronami zapewniamy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 328

(16/2015)
21 kwietnia 2015

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj