Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Felietony > [Przegląd prasy] Echa...

[Przegląd prasy] Echa wyborów prezydenckich na świecie

Marcin Dobrowolski

O reakcjach prasy zagranicznej na zwycięstwo Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich.

Donosząc o wynikach niedzielnych wyborów prezydenckich w Polsce, zagraniczne media nie kryją zaskoczenia zwycięstwem Andrzeja Dudy.

„Polskę czeka okres politycznej niepewności i rozbicia, a w dalszej perspektywie prawdopodobnie silny zwrot na prawo” – napisał dziennik „Sueddeutsche Zeitung”. Autor komentarza przyznaje, że za elektem stoi były premier Jarosław Kaczyński, a Andrzej Duda w czasie kampanii wyróżniał się głównie składaniem populistycznych i kosztownych obietnic, nie przedstawiając jednak źródła ich finansowania. Według gazety polityka zagraniczna Polski stanie się mniej przewidywalna, a nowy prezydent będzie chciał mocno wpływać na politykę zagraniczną i obronną. „Sueddeutsche Zeitung” wróży, że kadencja Dudy będzie czasem rozbicia i dążeniem do realizacji rozbieżnych interesów przynajmniej do października 2015 r., czyli najbliższych wyborów parlamentarnych.

*

Mniej obaw, a więcej konkretów znajdziemy w „The Wall Street Journal”, który szkicuje wizję polityki Dudy jako niezwykle twardą: będzie ona oznaczała mniejsze szanse na przyjęcie euro, bardziej stanowczą politykę wobec Rosji i silniejszą opozycję wobec europejskich norm ograniczenia emisji dwutlenku węgla – takie mają być zdaniem gazety konsekwencje zwycięstwa kandydata PiS-u. Zdaniem dziennika błędem Komorowskiego było silniejsze akcentowanie zwycięstwa sprzed ćwierćwiecza nad komunizmem kosztem konkretnych oczekiwań Polaków o charakterze socjalnym. „WSJ” przypomina, że to właśnie Duda już w przyszłym roku wskaże kandydata na szefa polskiego banku centralnego.

*

„Fotogeniczny Andrzej Duda oszołomił polską klasę polityczną” – napisał „The New York Times”. Polacy żądają zmiany i w niej właśnie gazeta widzi zagrożenie dla rządzącej krajem od niemal dekady Platformy Obywatelskiej. Głosujący na Dudę nie przestraszyli się gróźb Komorowskiego, że zwycięstwo jego przeciwnika pogorszy stosunki z Niemcami i Unią Europejską. „NYT” przypomina jadnak, że zarówno PiS, jak i PO wspierały przystąpienie Polski do Unii Europejskiej i NATO.

*

Niezwykłą pracowitość kandydatów w ostatnich dniach kampanii podkreśla z kolei „Rossijskaja Gazieta”. Rządowy dziennik zwraca uwagę na długie listy obietnic przedwyborczych obu kandydatów i przypomina, że prezydent ma w Polsce ograniczone kompetencje. Partyjne pochodzenie Dudy podkreśla natomiast „Kommiersant”. Przypomina też, że jeszcze miesiąc temu mało kto dawał Dudzie szansę na pokonanie urzędującego prezydenta. Według gazety linie podziału w społeczeństwie zostały nakreślone wzdłuż podziałów religijnych.

*

Do królika wyciągniętego z kapelusza braci Kaczyńskich przyrównał Dudę francuski „Le Monde”. Zdaniem gazety Polacy musieli w niedzielę dokonać wyboru między bezpieczeństwem reprezentowanym przez Bronisława Komorowskiego a młodością i zmianą, której wcieleniem był paradoksalnie kandydat konserwatywnej prawicy.

*

Ultranacjonalistą nazywa Dudę „Corriere Della Sera”. Włoska gazeta przedstawiła czytelnikom obraz Polski jako kraju głęboko podzielonego na miasto i prowincję, społeczeństwo podzielone na nowoczesne i zacofane. Na Dudę głosować mieli ci gorsi. Jak czytamy w komentarzu, w regionach, które wybrały Andrzeja Dudę, dominować ma Radio Maryja, głos walczącego katolicyzmu nieufnie odnoszącego się do umiarkowanych przemian dokonanych przez Platformę Obywatelską w dziedzinach takich jak np. in vitro. Przyczyn przegranej gazeta upatruje w odejściu charyzmatycznego Donalda Tuska do Brukseli oraz perfekcyjnemu rozegraniu kampanii przez pozostającego w cieniu genialnego stratega, lidera PiS-u, Jarosława Kaczyńskiego.

Skoro tu jesteś...

... mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa.

Każda i każdy z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 20 zł miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców i Patronów!

SKOMENTUJ

Nr 333

(21/2015)
26 maja 2015

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZE

NAJPOPULARNIEJSZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj