Z centrum widać najwięcej
  

KULTURA LIBERALNA > Felietony > [Przegląd prasy] Echa...

[Przegląd prasy] Echa wyborów prezydenckich na świecie

Marcin Dobrowolski

O reakcjach prasy zagranicznej na zwycięstwo Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich.

Donosząc o wynikach niedzielnych wyborów prezydenckich w Polsce, zagraniczne media nie kryją zaskoczenia zwycięstwem Andrzeja Dudy.

„Polskę czeka okres politycznej niepewności i rozbicia, a w dalszej perspektywie prawdopodobnie silny zwrot na prawo” – napisał dziennik „Sueddeutsche Zeitung”. Autor komentarza przyznaje, że za elektem stoi były premier Jarosław Kaczyński, a Andrzej Duda w czasie kampanii wyróżniał się głównie składaniem populistycznych i kosztownych obietnic, nie przedstawiając jednak źródła ich finansowania. Według gazety polityka zagraniczna Polski stanie się mniej przewidywalna, a nowy prezydent będzie chciał mocno wpływać na politykę zagraniczną i obronną. „Sueddeutsche Zeitung” wróży, że kadencja Dudy będzie czasem rozbicia i dążeniem do realizacji rozbieżnych interesów przynajmniej do października 2015 r., czyli najbliższych wyborów parlamentarnych.

*

Mniej obaw, a więcej konkretów znajdziemy w „The Wall Street Journal”, który szkicuje wizję polityki Dudy jako niezwykle twardą: będzie ona oznaczała mniejsze szanse na przyjęcie euro, bardziej stanowczą politykę wobec Rosji i silniejszą opozycję wobec europejskich norm ograniczenia emisji dwutlenku węgla – takie mają być zdaniem gazety konsekwencje zwycięstwa kandydata PiS-u. Zdaniem dziennika błędem Komorowskiego było silniejsze akcentowanie zwycięstwa sprzed ćwierćwiecza nad komunizmem kosztem konkretnych oczekiwań Polaków o charakterze socjalnym. „WSJ” przypomina, że to właśnie Duda już w przyszłym roku wskaże kandydata na szefa polskiego banku centralnego.

*

„Fotogeniczny Andrzej Duda oszołomił polską klasę polityczną” – napisał „The New York Times”. Polacy żądają zmiany i w niej właśnie gazeta widzi zagrożenie dla rządzącej krajem od niemal dekady Platformy Obywatelskiej. Głosujący na Dudę nie przestraszyli się gróźb Komorowskiego, że zwycięstwo jego przeciwnika pogorszy stosunki z Niemcami i Unią Europejską. „NYT” przypomina jadnak, że zarówno PiS, jak i PO wspierały przystąpienie Polski do Unii Europejskiej i NATO.

*

Niezwykłą pracowitość kandydatów w ostatnich dniach kampanii podkreśla z kolei „Rossijskaja Gazieta”. Rządowy dziennik zwraca uwagę na długie listy obietnic przedwyborczych obu kandydatów i przypomina, że prezydent ma w Polsce ograniczone kompetencje. Partyjne pochodzenie Dudy podkreśla natomiast „Kommiersant”. Przypomina też, że jeszcze miesiąc temu mało kto dawał Dudzie szansę na pokonanie urzędującego prezydenta. Według gazety linie podziału w społeczeństwie zostały nakreślone wzdłuż podziałów religijnych.

*

Do królika wyciągniętego z kapelusza braci Kaczyńskich przyrównał Dudę francuski „Le Monde”. Zdaniem gazety Polacy musieli w niedzielę dokonać wyboru między bezpieczeństwem reprezentowanym przez Bronisława Komorowskiego a młodością i zmianą, której wcieleniem był paradoksalnie kandydat konserwatywnej prawicy.

*

Ultranacjonalistą nazywa Dudę „Corriere Della Sera”. Włoska gazeta przedstawiła czytelnikom obraz Polski jako kraju głęboko podzielonego na miasto i prowincję, społeczeństwo podzielone na nowoczesne i zacofane. Na Dudę głosować mieli ci gorsi. Jak czytamy w komentarzu, w regionach, które wybrały Andrzeja Dudę, dominować ma Radio Maryja, głos walczącego katolicyzmu nieufnie odnoszącego się do umiarkowanych przemian dokonanych przez Platformę Obywatelską w dziedzinach takich jak np. in vitro. Przyczyn przegranej gazeta upatruje w odejściu charyzmatycznego Donalda Tuska do Brukseli oraz perfekcyjnemu rozegraniu kampanii przez pozostającego w cieniu genialnego stratega, lidera PiS-u, Jarosława Kaczyńskiego.

...czy możemy prosić Cię o chwilę uwagi? Rzetelne dziennikarstwo wykonywane z pasją potrzebuje dziś wsparcia.

Dzięki pomocy Darczyńców możemy:

  • pracować nad tygodnikiem i codziennymi komentarzami, nie rezygnując z ich jakości,
  • wypełniać misję naszej Fundacji i wprowadzać do debaty publicznej nowe sposoby rozumienia świata,
  • planować naszą pracę w perspektywie kilkudziesięciu miesięcy.

Dlatego prosimy Cię serdecznie:

SKOMENTUJ

Nr 333

(21/2015)
26 maja 2015

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z DZIAŁU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj