Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Felietony > [Przegląd prasy] Sezon...

[Przegląd prasy] Sezon ogórkowy, ranking pisarzy i superkomputery

Marcin Dobrowolski

Sezon ogórkowy w pełni. Nawet „Forbes” oddaje się tworzeniu rankingów... najlepiej zarabiających pisarzy.

O koncepcji reformy Komisji Europejskiej, przedstawionej przez Wolfganga Schäuble podczas lipcowego spotkania euro grupy, napisał „Financial Times”. Niemiecki minister finansów miał wówczas wskazać na potrzebę wysłania jasnego sygnału dotyczącego stabilności i spójności eurolandu w sytuacji greckiego kryzysu. Teza była krótka, zaledwie dwuzdaniowa, ale konkretna. Schäuble uważa, że pierwotne funkcje Komisji Europejskiej, w tym monitorowanie konkurencji, powinny być powierzone niezależnym instytucjom. Jak twierdzi finansowy dziennik, jego propozycje nie są nakierowane na osłabienie Komisji, ale naochronę niezależności instytucji regulacyjnych, w czasie kiedy staje się ona coraz bardziej polityczna.

*

Wyścig na superkomputery przyspiesza. Barack Obama podpisał dekret prezydencki wzywający do zbudowania przez USA najszybszej maszyny świata – informuje BBC. Amerykanie mają zbudować taki komputer do 2025 r. Maszyna będzie 20 razy szybsza od obecnego lidera rankingu, czyli chińskiego superkomputera o nazwie Tianhe-2. Nad jego konstrukcją czuwać będzie federalny urząd – National Strategic Computing Initiative (NSCI).

*

Listę pisarzy milionerów opublikował amerykański „Forbes”. Na czele znalazł się James Patterson, na którego konto wpłynęło 89 mln USD. Autor powieści o śledztwach Alexa Crossa od kilku edycji jest najlepiej zarabiającym pisarzem. Magazyn przyjrzał się wpływom na jego konto w okresie od czerwca 2014 r. do czerwca 2015 r. Jest autorem niezwykle płodnym, choć jego nazwiskiem sygnowane są książki tworzone przez liczbych współautorów. To oni przygotowują kolejne tomy powieści wychodzące w liczbie kilkunastu w ciągu roku. Z drugiej strony John Green i Veronica Roth, którzy zajęli drugie i trzecie miejsce wśród najlepiej opłacanych, nie wydali w zeszłym roku żadnej nowej książki.

Dziesięciu najlepiej zarabiających pisarzy, to zdaniem Forbesa:

1. James Patterson 89 mln USD
2. John Green 26 mln USD
3. Veronica Roth 25 mln USD
4. Danielle Steel 25 mln USD
5. Jeff Kinney 23 mln USD
6. Janet Evanovich 21 mln USD
7. J.K. Rowling 19 mln USD
8. Stephen King 19 mln USD
9. Nora Roberts 18 mln USD
10. John Grisham 14 mln USD

*

Pierwsze urodziny obchodziła zainicjowana przez redakcję „Pulsu Biznesu” akcja #jedzjabłka. Choć początkowo powątpiewano w jej skuteczność, to spożycie jabłek nad Wisłą w ciągu roku wzrosło o 20 proc., a rynek cydru z 25 do 80 mln zł. O akcji i fenomenie popularności polskiego cydru napisał nawet „The Economist”.

Na zdrowie!

Na kogo warto zagłosować ...

... w najbliższych wyborach do europarlamentu? Żyjemy w dobie baniek medialnych i polaryzacji debaty publicznej. Zbliżające się wybory do parlamentu europejskiego są kluczowe dla przyszłości Polski i Europy, a prowadzona przez przeciwne strony polityczne kampania często odbiega od kluczowych dla wyborców tematów związanych z bezpieczeństwem, infrastrukturą krytyczną, solidarnością społeczną i zmianami klimatycznymi.

Każdy i każda z nas ma prawo do obiektywnych mediów i rzetelnych informacji, pozwalających podjąć odpowiedzialną decyzję wyborczą. Rzeczowe analizy pomagające nam wszystkim decydować o swoich prawach i obowiązkach warto wesprzeć nawet drobną kwotą. Choć nie pobieramy opłat za teksty, nasza praca ma swoją wartość. Nawet 50 złotych miesięcznie pozwala nam stale docierać do nowych osób poszukujących refleksyjnego, niezależnego dziennikarstwa. Wspólnie z naszymi Darczyńcami i Patronami zapewniamy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 343

(31/2015)
4 sierpnia 2015

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj