Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Pękające granice, rosnące...

Pękające granice, rosnące mury. Europejczycy wobec kryzysu ukraińskiego

Redakcja „Kultury Liberalnej”

Tygodnik „Kultura Liberalna” zaprasza na międzynarodową konferencję, w której udział wezmą politycy, naukowcy, dyplomaci, intelektualiści i dziennikarze m.in. z Polski, Ukrainy, Niemiec, USA, Francji, Norwegii i Wielkiej Brytanii.

„Kultura Liberalna” zaprasza na publiczną debatę organizowaną z okazji 40. rocznicy konferencji w Helsinkach

PĘKAJĄCE GRANICE, ROSNĄCE MURY
EUROPEJCZYCY WOBEC KRYZYSU UKRAIŃSKIEGO

Kiedy: 8 września (wtorek), godz. 17.00
Gdzie: Scena Kameralna Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie

KONFERENCJA_KULTURA_LIBERALNA_net

Ćwierć wieku po fali demokratycznych zmian, która przelała się przez Europę w 1989 r., nastrój jest wyraźnie pesymistyczny. Rewolucja Euromajdanu miała przynieść „europeizację” Ukrainy w duchu wolności i demokracji. Tymczasem stała się początkiem najpotężniejszego kryzysu międzynarodowego od zakończenia zimnej wojny. Rosja Władimira Putina nie waha się podważać fundamentalnych zasad porządku międzynarodowego – od respektowania granic państwowych, przez pokojowe rozstrzyganie sporów, po poszanowanie praw człowieka.

Do tego dochodzą kłopoty wewnętrzne. Wyborcy z południa Europy, szczególnie Grecy, stracili wiarę w sens i celowość europejskiego projektu. Populistyczne partie w krajach Europy Zachodniej uzyskują coraz lepsze wyniki. Niepokoi ewolucja Węgier w kierunku nieliberalnej demokracji.

Co zrobić, by ten wielowarstwowy kryzys przekuć w sukces i dalszy rozwój Unii Europejskiej? Jakie mamy dziś szanse na pogłębienie europejskiej integracji politycznej i ekonomicznej? Czy „wspólna Europa”, szersza niż UE, to utopia? Jakie są najważniejsze wartości, do których powinniśmy się odwoływać podczas kształtowania dalszej strategii działania? To pytania, które wypada zadać w 40. rocznicę podpisania Aktu Końcowego konferencji w Helsinkach – fundamentu porządku europejskiego, który zdaje się właśnie kruszyć.

Tygodnik „Kultura Liberalna” zaprasza na konferencję „Pękające granice, rosnące mury. Europejczycy wobec kryzysu ukraińskiego”. Wezmą w niej udział politycy, naukowcy, dyplomaci, intelektualiści i dziennikarze m.in. z Polski, Ukrainy, Niemiec, USA, Francji, Norwegii i Wielkiej Brytanii.

Wśród gości są: Robert Cooper (Komisja Europejska), Viola von Cramon (Związek 90/Zieloni), Adam Garfinkle („The American Interest”), Katja Gorczyńska („Kyiv Post”), Ulrike Guérot (European Demcracy Lab), Ola Hnatiuk (Polska Akademia Nauk), Jarosław Hrycak (Ukraiński Uniwersytet Katolicki), Josef Joffe („Die Zeit”), Sylvie Kauffmann („Le Monde”), Roman Kuźniar (Uniwersytet Warszawski), Jarosław Pietras (Rada Unii Europejskiej), Adam Daniel Rotfeld (Uniwersytet Warszawski), Aleksander Smolar (Fundacja Batorego), Matt Steinglass („The Economist”), Asle Toje (Norweski Instytut Noblowski).

Konferencja odbędzie się 8 września 2015 r. w Sali Kameralnej Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie (wejście od ul. Sewerynów), w godzinach od 17.00 do 20.00.

Konferencja jest organizowana przy wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Allianz Kulturstiftung oraz Fischer Stiftung. Partnerem wydarzenia jest Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Wstęp wolny

Link do wydarzenia na Facebook’u

Skoro tu jesteś...

... mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa.

Każda i każdy z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 20 zł miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców i Patronów!

SKOMENTUJ

Nr 345

(36/2015)
9 września 2015

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj