Z centrum widać najwięcej
  

KULTURA LIBERALNA > Jak zintegrować imigrantów?

Jak zintegrować imigrantów?

Redakcja „Kultury Liberalnej”

Instytut Nauk o Człowieku w Wiedniu i Uniwersytet Warszawski we współpracy z „Kulturą Liberalną” zapraszają na XXIII Debatę Tischnerowską pt. „Przynależność i tożsamość”.

TISCHNER_2015_NOV_2

Instytut Nauk o Człowieku w Wiedniu i Uniwersytet Warszawski we współpracy z „Kulturą Liberalną” zapraszają na XXIII Debatę Tischnerowską – 18 listopada o godz. 18 w Sali Kolumnowej Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.

W miarę jak w Europie nasila się kryzys migracyjny oraz zwiększa się liczba uchodźców, w debacie publicznej znów ważne stają się kwestie tożsamości, przynależności i solidarności. Kim dziś na Starym Kontynencie jesteśmy „my”? Kim są demonizowani „oni”? Kto i w jaki sposób wyznacza ten podział? Jak możemy osiągnąć solidarność pomimo odmienności?

Przez lata kwestie przynależności osób przybywających do Europy w poszukiwaniu bezpieczeństwa i lepszego życia były postrzegane głównie przez pryzmat ekonomii lub kulturowych różnic. W Niemczech przez długi czas tureccy przybysze byli określani jako „gastarbeiterzy”, a więc osoby, które występowały jedynie w roli przybyłych z daleka pracowników. Dziś największym wyzwaniem, przed którym stoi Europa, jest dostrzeżenie w imigrantach przyszłych obywateli i próba odpowiedzi na fundamentalne pytanie: w jaki sposób uczynić ich pełnoprawnymi członkami wspólnoty politycznej?

Na te i inne pytania postarają się odpowiedzieć zaproszeni goście: Steven Lukes, brytyjski socjolog i politolog, profesor na Uniwersytecie Nowojorskim, Jyotirmaya Sharma, hinduski politolog, profesor na Uniwersytecie w Hajdarabadzie, Konstanty Gebert, polski dziennikarz, publicysta i tłumacz żydowskiego pochodzenia, Małgorzata Fuszara, polska profesor socjologii, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania.

Dyskusję otworzy Karolina Wigura, szefowa działu politycznego „Kultury Liberalnej”. Debatę poprowadzą prof. Marcin Król, historyk idei i autor wielu książek z dziedziny historii myśli społecznej, oraz prof. Shalini Randeria, rektorka Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu, antropolożka i socjolożka.

Debata jest kontynuacją cyklu spotkań poświęconego pamięci ks. Józefa Tischnera, jednego z założycieli wiedeńskiego IWM.

Organizatorami wydarzenia są Instytut Nauk o Człowieku w Wiedniu oraz Uniwersytet Warszawski we współpracy z „Kulturą Liberalną”.

Debata została objęta patronatem honorowym Prezydent m.st. Warszawy, Hanny Gronkiewicz-Waltz. Wydarzenie odbywa się dzięki wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Patronat medialny sprawuje „Gazeta Wyborcza”.

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

Więcej informacji na: https://www.facebook.com/events/1628959834033612/

 

iwm_logoUW_PODSTAWOWY_PL_POZIOM_MONOCHROMATYCZNY

 

honor_patr_pol_outlMinisterstwo-Nauki-i-Szkolnictwa-Wyższego-Logo

 

wyborcza

...czy możemy prosić Cię o chwilę uwagi? Rzetelne dziennikarstwo wykonywane z pasją potrzebuje dziś wsparcia.

Dzięki pomocy Darczyńców możemy:

  • pracować nad tygodnikiem i codziennymi komentarzami, nie rezygnując z ich jakości,
  • wypełniać misję naszej Fundacji i wprowadzać do debaty publicznej nowe sposoby rozumienia świata,
  • planować naszą pracę w perspektywie kilkudziesięciu miesięcy.

Dlatego prosimy Cię serdecznie:

SKOMENTUJ

Nr 356

(44/2015)
6 listopada 2015

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z DZIAŁU

KOMENTARZE

PODOBNEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj