0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward

KULTURA LIBERALNA > Felietony > [Przegląd prasy] Powrót...

[Przegląd prasy] Powrót Skłodowskiej-Curie i PiS widziany z Ameryki

Marcin Dobrowolski

O Marii Skłodowskiej-Curie jako najbardziej wpływowej kobiecie ostatnich 200 lat; Ukraińcach, którzy nie chcą używać przysłanego im amerykańskiego sprzętu wojskowego, oraz o nieprzychylnych recenzjach pierwszych tygodni rządu Prawa i Sprawiedliwości.

Szkoci uznali Marię Skłodowską-Curie za najbardziej wpływową kobietę ostatnich 200 lat – podaje „Herald Scotland”. Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie funduszu ubezpieczeniowego Scottish Widows, które obchodzi 100-lecie swojego istnienia. W 1815 r. grupa przedsiębiorców i działaczy społecznych zebrała się w Edynburgu, by stworzyć mechanizm finansowy, który miałby zabezpieczyć finansowo ich żony, córki i siostry. Z tej okazji ok. 2 tys. respondentów z całej Wielkiej Brytanii odpowiedziało na pytanie o najbardziej wpływową kobietę ostatnich dwustu lat. W skali Zjednoczonego Królestwa zwyciężyła Margaret Thatcher, ale sami Szkoci najczęściej wskazywali urodzoną w Polsce Marię Skłodowską. Ankieterzy pytali również o cechy, którymi wyróżnia się wpływowa kobieta. Ludzie młodzi odpowiadali najczęściej, że są to ambicje. Starsi wskazywali raczej na empatię.

*

Sprzęt wojskowy o wartości 260 mln dolarów przekazany Ukrainie walczącej z separatystami jest przestarzały i często bezużyteczny – podał „Washington Post”. Według dziennika, wśród ofiarowanego sprzętu są stare wozy bojowe z nieopancerzonymi drzwiami i szybami oraz niewielka liczba dawno wycofanych z użytku kamizelek kuloodpornych. Jest to o tyle rażące, że wspierani przez Rosję separatyści dysponują najnowszą rosyjską bronią maszynową i przeciwpancerną. „Washington Post” przypomina, że USA wysłało też nowy sprzęt, np. noktowizory i zestawy pierwszej pomocy, a także nowoczesny sprzęt, taki jak radary artyleryjskie przeznaczone do wykrywania stanowisk moździerzy oraz sprzęt komunikacyjny. Anonimowo cytowany urzędnik Pentagonu przyznał, że sprzęt wysyłany do Kijowa pochodzi z demobilu i nie może być w USA wykorzystywany przez żadną ze służb. Według gazety wysyłanie przestarzałego i często bezużytecznego sprzętu – Ukraińcy i tak wolą kupić nowy wóz, niż używać amerykańskich, do których części zamienne są niezwykle drogie – może być symbolem amerykańskiej polityki wobec rosyjskiej agresji, czyli jak najmniejszego, ograniczającego się do symboli zaangażowania.

*

„Washington Post” opublikował również krytyczny artykuł o nowym polskim rządzie. W tekście pióra Jacksona Diehla znajdziemy stwierdzenie, że Jarosław Kaczyński razem z Viktorem Orbánem są „wytworami przedwojennego populizmu będącego mieszanką ksenofobii, antysemityzmu, prawicowego katolicyzmu i ciągot autorytarnych”. O niepokojącym przechyleniu w prawą stronę świadczyć mają, zdaniem Diehla, nominacje Michała Kamińskiego i Antoniego Macierewicza, przejęcie kontroli nad Trybunałem Konstytucyjnym, próba zablokowania premiery spektaklu we Wrocławiu i groźby pod adresem dziennikarki, Karoliny Lewickiej, wypowiedziane przez wicepremiera Piotra Glińskiego na antenie publicznej telewizji. Decyzje te, jak również samo zwycięstwo PiS w wyborach parlamentarnych, wynikają ze zmęczenia obywateli dotychczasowymi rządami PO oraz chaosem w europejskich relacjach wobec kryzysu uchodźczego. Zwrot w kierunku nacjonalizmu i ksenofobii wydaje się reakcją obronną na otaczającą rzeczywistość.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 360

(48/2015)
1 grudnia 2015

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZE



WAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj