0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Smakując > Nie kupujcie drożdżówek,...

Nie kupujcie drożdżówek, pieczcie własne!

Magda i Adam Gendźwiłłowie

„Mamy propozycję: nie kupujcie drożdżówek, pieczcie własne! Aby utrzymać jakość, dodawajcie dobre, proste, sprawdzone składniki”.

Wśród wielu niepokojących informacji, które ostatnio można przeczytać w „Gazecie Wyborczej”, jedna przynosi uspokojenie (już choćby dlatego należy ją wyeksponować). Poza tym, doniesienie to daje powody do dumy z polskich rzemieślników i potwierdza porzekadło, że potrzeba jest matką wynalazków.

„Cukiernicy opracowali recepturę zdrowych drożdżówek dla uczniów” – głosi tytuł. Rzecz oczywiście o tym, jak piekarze próbują obejść przepisy zakazujące sprzedaży tzw. śmieciowego jedzenia w szkołach, bo do ich katalogu trafiły również słodkie bułki. Z tekstu dowiadujemy się m.in., że:

– drożdżówka opracowana (sic!) przez Stowarzyszenie Rzemieślników Piekarstwa Rzeczpospolitej Polskiej ma mniej cukru i tłuszczu, by spełnić wymogi Ministerstwa Zdrowia;

– prezes stowarzyszenia zdradza, że „aby utrzymać jakość, do produkcji drożdżówek dla uczniów dodajemy więcej jajek”;

– zdaniem prezesa drożdżówka z mniejszą zawartością cukru i tłuszczu jest bardziej jałowa, ale jednocześnie „nie znaczy to, że jest niesmaczna”;

– wygląda na to, że bez zmiany przepisów do szkół nie wrócą pączki. Autorka tłumaczy, że receptury nie da się oszukać, bo pączki muszą być smażone w głębokim tłuszczu. Prezes stowarzyszenia piekarzy zdradza jednak „Gazecie”, że „w jego zakładzie udało się opracować taki skład pączka, który zamiast ponad 400 kcal ma niecałe 200 kcal”.

Odkrywcza jest ta refleksja nad bułką. Jak się okazuje, drożdżówka jest również kwestią polityczną. Jej powrót do szkolnego sklepiku, zwłaszcza pod postacią smażonego w głębokim tłuszczu pączka, będzie przywróceniem starego porządku. Wydaje się, że wystarczyłoby poczekać na zapowiadane wielokrotnie zniesienie rozporządzenia ministra zdrowia o jedzeniu sprzedawanym w szkołach. Nie wiadomo właściwie, po co piekarze postanowili opracowywać nowe receptury, dając jeszcze przy okazji do zrozumienia, że wcześniej dodawali do drożdżówek za mało jajek…

Mamy propozycję: nie kupujcie drożdżówek, pieczcie własne! Aby utrzymać jakość, dodawajcie dobre, proste, sprawdzone składniki (z tym akurat piekarze mają czasem problem). Poniżej drożdżówka opracowana przez nas. W wersji podstawowej z grubym cukrem na wierzchu, który uroczo chrzęści pod zębami. Można modyfikować (np. dając mniej cukru) i nadziewać wedle uznania. Nie wiemy niestety, czy spełnia wymogi ministerstwa.

Składniki (na 12 bułeczek):

500 g mąki pszennej

40 g drożdży świeżych

80 g cukru

2 jajka

1 łyżka cukru waniliowego

125 ml mleka

100 g rozpuszczonego masła

2 łyżki oleju

5 łyżek grubego cukru

1 łyżeczka cynamonu (opcjonalnie)

cukrowki2

1. Drożdże kruszymy, mieszamy z 1 łyżką cukru i połową mleka podgrzanego do ok. 30 stopni. Odstawiamy pod przykrycie na 5 minut.

2. Do miski wlewamy pozostałe mleko, dodajemy mąkę, resztę cukru, cukier waniliowy, 1 jajko, masło.

3. Zagniatamy ciasto do momentu, aż będzie elastyczne. Nam zajęło to 10 minut.

4. Gotowe ciasto przekładamy do miseczki wysmarowanej olejem, przewracamy ciasto na drugą stronę tak, żeby wierzch też był pokryty olejem i nie wysychał, przykrywamy czystą ściereczką.

5. Odstawiamy na godzinę w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.

6. Blaszkę wykładamy papierem do pieczenia.

7. Wyrośnięte ciasto uderzamy pięścią (żeby usunąć nadmiar powietrza) i dzielimy na 12 równych części. Z każdej części formujemy kuleczkę. Wszystkie kuleczki kładziemy na blaszce, zostawiając między nimi odstępy. Przykrywamy ściereczką i zostawiamy do drugiego wyrośnięcia na 20 minut.

8. W tym czasie gruby cukier mieszamy z cynamonem.

9. Kiedy bułeczki urosną, odkrywamy je. Jajko roztrzepujemy i smarujemy nim bułeczki. Posypujemy cukrem.

10. Bułeczki wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200 stopni na 20 minut.

Smacznego!

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 380

(16/2016)
19 kwietnia 2016

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZE

PODOBNEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj