0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Smakując > Rzecz o ramenie

Rzecz o ramenie

Justyna i Daniel Hofowie

Każda pora roku jest dobra na miskę ramenu. Oczywiście im chłodniej na zewnątrz, tym lepiej smakuje i tym bardziej doceniamy jego rozgrzewające właściwości.

Co tak właściwie nas w tej zupie zachwyca? Z pewnością różnorodność. Jesteśmy przekonani, że na każdy dzień roku znaleźlibyśmy inną jej wersję. Na początek warto zapoznać się z „wielką czwórką”.

dsc_9912-001

Shoyu: powstaje na bazie sosu sojowego. Co ciekawe, jego smak nie przypomina smaku sosu, jest wyraźnie głębszy, z lekkim sojowym posmakiem, który nadaje wywarowi delikatną słodycz. Shoyu ramen jest jego najbardziej popularnym rodzajem.

Miso: przygotowane z dodatkiem pasty ze sfermentowanej fasoli, w smaku lekko pikantne z wyczuwalną orzechową nutą. Pochodzi z Hokkaido, gdzie długie i mroźne zimy zachęcały do posilania się solidnymi posiłkami. Często podawane z masłem i kukurydzą.

Shio: dosłownie „sól”, ale to nie ona jest jego bazą. Przygotowywane głównie na bazie wywaru ze zredukowanych owoców morza i wodorostów.

Tonkotsu: wywar przyrządzany jest z długo gotowanych kości wieprzowych. Często dodaje się do niego bulion drobiowy i tłuste wieprzowe mięso.

Nieodzownym dodatkiem jest makaron. Tradycyjnie przygotowuje się go zawsze z tego samego zestawu składników: mąka pszenna, sól, woda; czasami dodaje się również jajka. Mimo tego, że składniki są zawsze takie same, wyróżnia się kilka rodzajów makronu. Dzieli się go ze wzglądu na grubość, kształt oraz ilość użytej wody. I tak faliste, cienkie makarony pasują bardziej do lżejszych, delikatniejszych wywarów. Natomiast proste i grube idealnie komponują się z solidnym tonkotsu.

Wreszcie czas na pozostałe dodatki. Najbardziej popularnym jest chashu, tłusta wieprzowina marynowana w sosie sojowym i mirinie, następnie pieczona lub duszona. Kolejny pyszny składnik to kakuni, pieczony boczek wieprzowy. Często w misce lądują krewetki, małże czy kamaboko, bardzo popularne w Japonii rybne ciasteczka. Rzecz jasna nie samym mięsem ramen stoi. Poza wyżej wymienionymi składnikami w zupie znajdziecie szczypiorek, wodorosty, kiełki, jajka, warzywa (por, kapusta, kukurydza), kimchi czy grzyby. Wszystko posypane sezamem i togarashi, czyli japońskim chili w proszku.

dsc_9957-001

Poniżej znajdziecie nasze spojrzenie na ramen.

Składniki:
1,5 kg świeżego wieprzowego boczku z kośćmi
sól, pieprz

Wywar:
kości z upieczonego boczku
2 golonki
0,5 kg kurzych łapek
2 niedbale pokrojone marchewki
garść posiekanego szczypiorku
4 ząbki czosnku
4 cm imbiru pokrojonego w plastry
2 l wody
100 ml sosu sojowego
2 łyżki sosu rybnego
2 łyżki pasty miso
4–5 grzybów shitake

Do przybrania:
boczek pokrojony w plastry
makaron ramen, po ok. 150 g na porcję
ugotowane na twardo jajka, po jednym na porcję
posiekany szczypiorek
nori
kapusta pak choi, po 2 liście na porcję

Zacznijcie od upieczenia boczku. Piekarnik rozgrzejcie do 160 stopni. Przyprawiony solą i pieprzem boczek wstawcie na półtorej do dwóch godzin do piekarnika. Gdy będzie gotowy, wyjmijcie z piekarnika, aby chwilę przestygł. Następnie delikatnie wyjmijcie kości (żebra). Boczek przełóżcie do lodówki.

Kości razem z golonkami i kurzymi łapkami przełóżcie do dużego garnka.

Dodajcie pozostałe składniki wywaru, zamieszajcie i doprowadźcie do wrzenia. Zmniejszcie ogień i gotujcie wywar ok. 3 godzin. Gdy już będzie gotowy, przecedźcie i odstawcie.

Przed podaniem podgrzewajcie boczek przez 5 minut w gorącym wywarze.

Do miski przełóżcie makaron i boczek. Zalejcie wywarem i udekorujcie pozostałymi składnikami.

Smacznego!

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 414

(50/2016)
13 grudnia 2016

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZE

NAJPOPULARNIEJSZE

PODOBNE



WAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj