Karnawałowe spotkania to czas na lekkie, proste w serwowaniu i efektowne dla oka oraz kubków smakowych przekąski. Na takich przyjęciach najlepiej sprawdzą się dania typu finger food – proste w wykonaniu, smaczne i pochłaniane z prędkością światła małe kąski z najróżniejszych produktów.

Finger food z języka angielskiego oznacza żywność jedzoną palcami dla odróżnienia od potraw spożywanych przy użyciu sztućców. W niektórych kulturach większość pokarmów tradycyjnie jest spożywana rękoma, np. w Etiopii czy Azji Południowej. W kulturze japońskiej spożywanie potraw rękoma jest charakterystyczne dla posiłków jedzonych poza domem. Często do finger food zalicza się również żywność kupowaną i spożywaną na ulicach miast (street food).

Wielkość spożywanej potrawy powinna być taka, aby starczyła na jeden lub dwa kęsy. W Polsce synonimem finger food staje się określenie „na jeden kęs”.

Ta formuła podawania i spożywania jest o tyle wygodna, że podczas spotkań towarzyskich nasi goście mogą swobodnie czerpać przyjemność z rozmowy i zabawy, bez odrywania się od stołu.

Oto przepisy na finger food z różnych zakątków świata…

Chipsy koreańskie z tofu z dodatkiem pasty gochujang

Zdjęcie 1

Składniki:
2 opakowania tofu po 200 g, pokrojone w kostkę 1 cm
1 łyżka mąki kukurydzianej

sos:
1 łyżka sosu sojowego
2 łyżki miodu
1 łyżka octu winnego lub jabłkowego
1 ząbek czosnku, wyciśnięty
1 łyżeczka oleju sezamowego
1 łyżeczka sosu gochujang
1 łyżka uprażonych ziaren sezamu

Rozgrzejcie piec do 200 stopni. Do miski wrzućcie mąkę i obtoczcie nią dokładnie tofu. Ułóżcie tofu na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczcie 20 minut, następnie obróćcie tofu i pieczcie kolejne 20 minut. W międzyczasie połączcie ze sobą wszystkie składniki sosu, wymieszajcie je dokładnie, wlejcie do rondelka, zagotujcie, zmniejszcie ogień i gotujcie 5 minut, odstawcie do wystygnięcia. Obtoczcie upieczone tofu w sosie, posypcie sezamem.

Krakersy z serem cheddar i tymiankiem

Zdjęcie 2

Składniki na 35 szt. kwadracików:
30 g masła w temperaturze pokojowej
115 g sera cheddar startego na tarce na cienkich oczkach
sól, pieprz
1/2 łyżeczki tymianku
65 g mąki
1 łyżka zimnej wody

W mikserze wymieszajcie ze sobą masło, ser, sól, pieprz i tymianek. Zmniejszcie obroty i dodajcie powoli mąkę, następnie wodę, mieszajcie, aż uzyskacie kulę ciasta. Wyjmijcie, zawińcie w folię spożywczą i włóżcie do lodówki na 30 minut. Rozgrzejcie piec do 190 stopni. Blachę wyścielcie papierem do pieczenia. Ciasto rozwałkujcie na stolnicy do grubości kilku mm, wytnijcie kółka bądź pokrójcie w kwadraty jak na zdjęciu, nakłujcie widelcem. Pieczcie ok. 12–15 minut, aż kolor zmieni się na złoty.

Serowo-ziemniaczane kule z sosem

Zdjęcie 3

Składniki:
300–400 g ugotowanych, rozgniecionych ziemniaków
1 jajko
1/4 szklanki mąki
3 łyżki startego parmezanu
1 posiekana kula mozzarelli
sól
pieprz
bułka tarta do obtaczania
olej do smażenia

sos jogurtowy:
200 ml jogurtu naturalnego
1 łyżka posiekanego szczypiorku
1 wyciśnięty ząbek czosnku
sól
pieprz

sos aioli:
1 duże żółtko w temperaturze pokojowej
1 łyżka białego octu winnego lub sok z cytryny
2 duże obrane ząbki czosnku
sól i pieprz
5 łyżek oliwy z oliwek
5 łyżek oleju słonecznikowego

Zacznijcie od aioli. Żółtko, ocet lub sok z cytryny, czosnek oraz sól i pieprz do smaku umieśćcie w pojemniku robota kuchennego wyposażonego w metalowe ostrze. My robiliśmy to po prostu blenderem. Dokładnie połączcie składniki, podczas pracy urządzenia powoli dodajcie oliwę, a następnie olej słonecznikowy. Aioli powinno być gęste i gładkie.

Aby przygotować sos jogurtowy, połączcie ze sobą wszystkie składniki.

Wymieszajcie ze sobą ziemniaki, jajko, sery, mąkę, posólcie i popieprzcie do smaku. Utwórzcie kulki wielkości dużego orzecha włoskiego, obtoczcie w bułce tartej i wrzućcie do gorącego oleju. Smażcie, aż bułka się zarumieni, ok. 1,5–2 minuty. Podawajcie z sosami.

Pieczone awokado z sosem aioli

Zdjęcie 4

Składki:
2 szt. awokado
1 jajko
1/4 szklanki mąki
3/4 szklanki bułki tartej
1 łyżka roztopionego masła
1/2 łyżeczki czosnku w proszku
1/2 łyżeczki słodkiej papryki
sól
pieprz

aioli:
1 duże żółtko w temperaturze pokojowej
1 łyżka białego octu winnego lub sok z cytryny
2 duże obrane ząbki czosnku
sól i pieprz
5 łyżek oliwy z oliwek
5 łyżek oleju słonecznikowego

Zacznijcie od aioli. Żółtko, ocet lub sok z cytryny, czosnek oraz sól i pieprz do smaku umieśćcie w pojemniku robota kuchennego wyposażonego w metalowe ostrze. My robiliśmy to po prostu blenderem. Dokładnie połączcie składniki, podczas pracy urządzenia powoli dodajcie oliwę, a następnie olej słonecznikowy. Aioli powinno być gęste i gładkie.

Rozgrzejcie piekarnik do 220 stopni.

W misce połączcie ze sobą mąkę, szczyptę soli i pieprzu. W drugiej misce rozbełtajcie jajko. W kolejnej wymieszajcie ze sobą bułkę tartą, roztopione masło, czosnek, paprykę, szczyptę soli i pieprzu. Obierzcie awokado i pokrójcie wzdłuż. Każdy kawałek obtoczcie kolejno w mące, jajku i bułce tartej. Ułóżcie na kratce wyścielonej papierem do pieczenia. Pieczcie 15–20 minut, aż bułka tarta się zrumieni. Poczekajcie, aż awokado trochę ostygnie. Podawajcie z sosem w oddzielnej miseczce.

Warzywne sajgonki (spring rolls)

Zdjęcie 5

Składniki na 6 porcji:
6 szt. papieru ryżowego
1–2 obrane i pokrojone w paski awokado
1–2 obrane i posiekane w słupki marchewki
garść rukoli
100 g ugotowanego makaronu ryżowego
1 obrany i pokrojony w słupki ogórek

sos:
sok z 1 cytryny
2 łyżki octu ryżowego
2 łyżki sosu rybnego
1 łyżeczka sosu sojowego
1 łyżeczka cukru
2 wyciśnięte ząbki czosnku
2 łyżki posiekanej natki pietruszki lub kolendry
1 łyżka sosu chili (opcjonalnie)

Wlejcie 2 cm ciepłej wody na dużą patelnię. Zamoczcie całkowicie 1 papier ryżowy, szybko wyciągnijcie, wyłóżcie na talerz. Na środku ułóżcie po kolei rukolę, marchew, ogórka, awokado i makaron. Zawińcie najpierw boki, potem wzdłuż, tworząc rulonik. Wymieszajcie ze sobą składniki sosu, dodawajcie je sukcesywnie, cały czas próbując. Sos powinien być bardzo wyrazisty. Sajgonki smakują dobrze również z samym sosem sojowym.

Śledź z koperkowym pesto na maśle cytrynowym

Zdjęcie 6

Składniki na 6 kanapeczek:
1 płat śledzia w oleju (matias)
1 opakowanie chleba typu pumpernikiel
masło cytrynowe:
50 g miękkiego masła
1 łyżeczka soku z cytryny
1/2 łyżeczki pieprzu cytrynowego

koperkowe pesto:
5 pęczków koperku
2 ząbki czosnku
1 łyżeczka soli
sok z 1/2 cytryny
1 łyżeczka musztardy dijon
2 łyżki startego parmezanu
2 łyżki zmielonych orzechów włoskich
2–3 łyżki oliwy

Śledzia wymoczcie porządnie w wodzie (przez 2–3 godziny). Z pumpernikla wytnijcie kanapeczki. Masło utrzyjcie z sokiem z cytryny, dodajcie pieprz. Wszystkie składniki pesto miksujcie w malakserze, jednocześnie powoli dolewajcie oliwę, aż masa będzie gładka. Pumpernikiel posmarujcie masłem, połóżcie na niego kawałek śledzia posmarowanego pesto, udekorujcie świeżym koperkiem.

Paluchy chlebowe

Zdjęcie 7

Składniki:
30 g świeżych drożdży lub 3 saszetki suszonych po 7 g
30 g cukru
600 ml ciepłej wody
1 kg mąki pszennej
30 g soli
zioła (tymianek, rozmaryn)
3 garście parmezanu
mąka do posypania

W połowie wody rozpuśćcie cukier i dodajcie drożdże, odstawcie na kilka minut. Mąkę wysypcie na stolnicę, dodajcie sól, w środku zróbcie zagłębienie. Wlejcie rozpuszczone drożdże, połączcie z mąką i dodajcie resztę wody. Dodajcie parmezan i zioła. Zagniećcie ciasto, uformujcie kulkę. Natnijcie z wierzchu nożem, zostawcie do wyrośnięcia. Gdy podwoi objętość, zagniećcie ponownie. Rozwałkujcie na placek o grubości ok. 1 cm i długości 30 cm. Obsypcie mąką i pokrójcie na paski o szerokości ok. 1 cm. Przełóżcie na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i odstawcie na 30 minut do wyrośnięcia. Pieczcie 10–12 minut w temp. 200 stopni.

Kaszanka z gruszką w cieście francuskim

Zdjęcie 8

Składniki:
200–300 g kaszanki
2 gruszki
2 małe cebule
majeranek
oliwa z oliwek
łyżka masła
sól, pieprz
1 żółtko wymieszane z łyżką wody
1 opakowanie ciasta francuskiego
mak do posypania

Na patelni rozgrzejcie masło i dodajcie do niego trochę oliwy, żeby się nie spaliło (no chyba że jesteście w posiadaniu masła klarowanego). Wrzućcie drobno posiekaną cebulę, poczekajcie, aż się zeszkli, potem dodajcie kaszankę wyjętą z flaka i pokrojoną w plastry. Rozdrobnijcie ją widelcem i przez chwilę podsmażcie z cebulą. Dodajcie gruszki starte na grubej tarce, majeranek, sól i pieprz do smaku.

Z ciasta francuskiego wytnijcie kwadraty o boku 10 cm. Poczekajcie, aż kaszanka chwilę wystygnie i nałóżcie małą łyżeczką na kwadrat ciasta, po czym złóżcie je w trójkąt, zagniatając ciasno brzegi, żeby nic nie wypłynęło. Gotowe pierożki posmarujcie żółtkiem z wodą i posypcie makiem. Wstawcie do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni i pieczcie 20 minut. Wyśmienicie smakują z żurawiną bądź borówką!

Smacznego!