0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Smakując > Kolacja u sąsiadów

Kolacja u sąsiadów

Justyna i Daniel Hofowie

Kluby kolacyjne, zwane też domowymi restauracjami, to nowa alternatywa dla tradycyjnej oferty miejskich barów i wykwintnych jadłodajni.

Od kilkunastu lat kluby kolacyjne są modne poza granicami Polski. Pozwalają połączyć chęć zaspokojenia głodu z poznaniem nowych ludzi i ich domów. Niektóre zapewniają nie tylko doznania kulinarne, ale i strawę duchową.

Ilu1

 

Od pewnego czasu takie spotkania przy stole zaczęły być organizowane również w naszym kraju. A kiedy jedno z nas zauroczyło się blogiem „Uczta Babette” i dziewczynami, które go prowadziły, bo to właśnie one były prekursorkami takich kolacji w Warszawie, zaczął kiełkować i w nas pomysł stworzenia domowej restauracji. Podglądaliśmy ich zdjęcia, menu i myśleliśmy, że to musi być coś fantastycznego – wprowadzać w życie dewizę, że stół łączy.

 

Ilu_2

 

Kupiliśmy dodatkowe meble, zastawę stołową, szkło, sztućce, obrusy i zasiedliśmy do pierwszego menu… Tym sposobem zostaliśmy pionierami takich spotkań w Szczecinie.
Nasze kolacje organizujemy raz w miesiącu. Menu układamy tematycznie, starając się, żeby było tyle samo kolacji mięsnych i tych wege, aby każdy znalazł coś dla siebie. Jeśli tylko jest to możliwe, staramy się przygotować nasze posiłki z produktów sezonowych.

 

Ilu_3

 

Do stołu zasiadamy razem z gośćmi. To jedna z ważniejszych naszych zasad: dzielimy się nie tylko posiłkiem, ale i rozmową, śmiechem. Tego nie znajdzie się w zwykłej restauracji.

Zdarza się, że osoby, które dopiero się u nas poznały, kontynuują znajomość już poza ścianami naszego domu. Tak to sobie właśnie wyobrażaliśmy.

 

Ilu 4

 

Stworzyliśmy też regulamin, który przesyłamy gościom przed kolacją. Prosimy w nim między innymi o powstrzymanie się w czasie naszych spotkań od rozmów na tematy polityczne czy religijne. Prosimy również o tolerancję wobec osób wywodzących się z innych kultur, wzajemny szacunek i brak dyskryminacji.

Każda kolacja to nowe wyzwania, zapachy, smaki, ludzie, choć mamy już i takich, którzy do nas wracają, co cieszy ogromnie!
Mamy nadzieję, że uda nam się kiedyś zasiąść do takiego stołu, ale tym razem w roli gości. Zachęcamy zatem do tworzenia klubów kolacyjnych – miejsc, które dają możliwość poznania nowych smaków, ludzi i ich zwyczajów!

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 432

(16/2017)
18 kwietnia 2017

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZE

PODOBNEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj