0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Smakując > Jej wysokość truskawka

Jej wysokość truskawka

Weronika Bulicz

Truskawki to nie tylko klasyka, to też wdzięczny temat eksperymentów: związanych zarówno z deserami, jak i daniami na ostro.

Sezon trwa chwilę i właśnie jest w szczycie. Czekamy cały rok, a gdy tylko nadejdzie, na stoły wjeżdżają ciasta drożdżowe, z kruszonką, tarty, babeczki. W blenderach powstają koktajle, a najsłodsze i najdorodniejsze owoce trafiają pod warstwę śmietany i cukru lub odszypułkowane – prosto do ust.

Ale truskawki to nie tylko klasyka, to też wdzięczny temat eksperymentów: związanych zarówno z deserami, jak i daniami na ostro.

Podkręcony dżem

Wśród eksperymentów na pierwszy ogień idą dżemy. Sezon na truskawki to moment, kiedy zamykamy ulubione letnie, słoneczne aromaty w słoikach, by później uratować sobie zimny, długi jesienny lub zimowy wieczór. Przed kilkoma laty trafiłam na przepisy, które powtarzam co roku – a które sprawdzają się nie tylko zimą. Słoiki niekiedy dotrzymują zaledwie do końca lata.

Czym urozmaica się dżem truskawkowy? Znanym z koktajli połączeniem z bazylią, które w dżemie sprawdza się doskonale. Podobnie rzecz ma się z ostrą papryczką. Przepis, na który trafiłam na blogu Love & Olive Oil, zakładał użycie papryki jalapeno – ta jednak, gdy jest świeża, nie oddaje zbyt wiele ostrości potrawom. Dlatego pierwotnie mieszałam ją z chili, by ostatecznie pozostać tylko przy czerwonej papryczce.

Baza dżemu:
1,5 kg truskawek bez szypułek
2 szklanki cukru
1 łyżka soku z cytryny
Pektyna (lub dżem fix) – zgodnie z instrukcją na tę ilość owoców

Do dżemu z bazylią: 1/3 szklanki listków bazylii
Do dżemu z chili: 3 papryczki, bez pestek, posiekane (można dodać więcej, w zależności od ostrości papryczek oraz upodobań)

Pół kilograma truskawek wrzucamy do robota razem z bazylią/chili i rozdrabniamy. Dodajemy resztę truskawek i miksujemy przez moment – tak długo, aż osiągniemy odpowiadającą nam konsystencję – z większymi kawałkami owoców, lub zupełnie zmielonymi.

Masę przekładamy do rondla i zagotowujemy. Łączymy cukier z pektynami, całość dodajemy do truskawek i mieszamy podgrzewając, aż owoce w pełni się rozpuszczą. Doprowadzamy masę do wrzenia i zdejmujemy z ognia, dając jej odpocząć przez ok. pięć minut. W tym czasie ściągamy z powierzchni dżemu pianę, jeśli się utworzy. Przelewamy dżem do wyparzonych słoików i wekujemy.

Tak przygotowane dżemy sprawdzą się na kanapkach, jako dodatek do wędlin lub serów, a podgrzane – jako sos do lodów.

dav

Weronika Bulicz

Podwieczorek z winem

Szukając truskawkowych inspiracji, trafiłam na kilka przepisów na granitę – tradycyjny mrożony deser z Sycylii. Granity przygotowuje się z różnych owoców, przy czym – przeważają cytrusy. Granita, jaką proponuje River Cottage, to natomiast zmrożone połączenie truskawek i czerwonego wina. Niezbyt słodkie, wytrawne, orzeźwiające. Czego potrzebujemy do jej przyrządzenia?

500 g truskawek
400 ml czerwonego wina (wytrawnego lub półwytrawnego, o owocowym aromacie)
100 g cukru pudru
Sok z połówki cytryny

Truskawki bez szypułek wkładamy do garnka z cukrem i winem, zostawiamy na pół godziny. Po tym czasie zagotowujemy i gotujemy na wolnym ogniu przez 10 minut, mieszając, by nie przywarło. Później rozdrabniamy miksturę blenderem. Gdy ostygnie, dodajemy sok z cytryny i smakujemy. Na tym etapie można jeszcze dodać cukru – uważając, by nie dodać go za dużo, bo zamaskuje pozostałe smaki.

Przelewamy miksturę do naczynia, w którym ją zamrozimy. Mrozimy przez co najmniej 12 godzin. Przed podaniem odłamujemy „kryształki” zmrożonego sorbetu winno-truskawkowego – przekładamy do miseczek. Można podawać z bitą śmietaną.

Ketchup truskawkowy

Truskawki w sezonie grillowym nie muszą być tylko deserem – ketchup truskawkowy z pieczonych truskawek i pomidorków koktajlowych to dodatek do frytek czy grillowanych warzyw, ale też do mięs:

450 g truskawek
250 g pomidorków koktajlowych
2 łyżki oliwy z oliwek
Sól, pieprz
Po łyżeczce octu balsamicznego i miodu lub syropu klonowego (opcjonalnie)

dav

Weronika Bulicz

Pomidorki i truskawki układamy na blasze i skrapiamy oliwą. Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 200 stopni Celsjusza i pieczemy przez ok. 40-45 minut. Po przestudzeniu przekładamy do blendera i miksujemy na gładką masę. Jeśli jest zbyt gęsta, dodajemy łyżkę lub dwie wody. Doprawiamy solą i pieprzem do smaku. Jeśli potrzeba trochę słodyczy – dodajmy odrobinę miodu lub syropu. Jeśli brak ostrości – dodajmy octu balsamicznego. Wszystko według uznania. Ketchup możemy zużyć od razu, zawekować w słoiku lub zamrozić.

dav

Weronika Bulicz

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 441

(25/2017)
19 czerwca 2017

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZE

PODOBNE



WAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj