Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Spór o Conrada....

Spór o Conrada. Pisarze wobec tradycji i komunizmu

Piotr Kieżun

Zapraszamy na seminarium poświęcone sporowi Jana Kotta i Marii Dąbrowskiej dotyczącemu twórczości Josepha Conrada, za którym krył się powojenny spór o powstanie warszawskie.

powojniee

Już po raz trzeci mamy przyjemność zaprosić Państwa na cykl seminariów literackich Kultury Liberalnej, tym razem pt. „Powojnie. Spory o Polskę i Europę”. Opuszczamy dwudziestolecie międzywojenne i wchodzimy w okres po 1945 r. Śledzić będziemy pisarskie i publicystyczne dyskusje wokół PRL-owskiej i zimnowojennej rzeczywistości.

Na pierwszym seminarium gościmy Annę Bikont, dziennikarkę, reporterkę i pisarkę, związana z „Gazetą Wyborczą”, współautorka (z Joanną Szczęsną) książki „Lawina i kamienie. Pisarze wobec komunizmu”, wyróżnionej Wielką Nagrodą Fundacji Kultury .

Głównym tematem spotkania będzie polemika Jana Kotta i Marii Dąbrowskiej wokół twórczości Josepha Conrada, za którą krył się powojenny spór o powstanie warszawskie, rozumienie heroizmu i patriotycznego obowiązku. Dyskusja wokół Conrada posłuży nam za pretekst do rozmowy o powojennych postawach inteligencji, szczególnie o jej stosunku do systemu komunistycznego. Chcielibyśmy zadać pytania o sens oporu wobec władzy i myślenie w duchu pozytywizmu, a także o „heglowskie ukąszenie”.

LEKTURA:
– Jan Kott, O laickim tragizmie, „Twórczość”, 2/1945.
– Maria Dąbrowska, Conradowskie pojęcie wierności, „Warszawa”, 1/1946.

Jak wygląda seminarium? Spotykamy się w raz w miesiącu w środy lub czwartki o godz. 18.00. Przed spotkaniem czytamy krótkie teksty polskich pisarzy i publicystów tworzących po wojnie i komentujących rzeczywistość Polski Ludowej, a następnie dyskutujemy o nich z zaproszonymi gośćmi. W poprzednich edycjach byli wśród nich prof. Andrzej Mencwel, prof. Hanna Kirchner, prof. Małgorzata Szpakowska, Klementyna Suchanow, prof. Stanisław Bereś, Jan Gondowicz, dr Andrzej Franaszek. Zadajemy pytania, spieramy się. Odważnych zapraszamy do pisania tekstów w oparciu o lektury. Teksty te zostaną opublikowane na stronie „Kultury Liberalnej” w dziale „Czytając”.
Gospodarzami tej edycji seminarium są Łukasz Bertram, Iza Mrzygłód i Adam Puchejda.

OTO NASZ ZESTAW TEMATÓW:
4 kwietnia – Spór o Conrada. Pisarze wobec tradycji i komunizmu
26 kwietnia – Miłosz. Rodzinna Europa
17 maja – „Więź”. W stronę personalizmu
27 września – Wat. Rozliczenie stalinizmu
25 października – Giedroyc. Myśl wschodnia
22 listopada – „Konopielka”. O kształt polskiej modernizacji

WSTĘP WOLNY

Zapraszamy do wysyłania zgłoszeń na adres: [email protected]

Seminarium jest finansowane ze środków Fundacji im. Róży Luksemburg.

RLS---nowe-logo-pl_JPG

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 478

(11/2018)
6 marca 2018

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj