Szanowni Państwo,
W proteście przeciwko podatkowi od mediów szereg gazet, stacji radiowych, telewizji oraz portali internetowych bierze dzisiaj udział w akcji „Media bez wyboru”, aby pokazać, jak będzie wyglądać rzeczywistość bez niezależnych mediów. „Kultura Liberalna” dołącza swój głos do tego apelu.
Ustawa nie dotyczy naszego tygodnika w sposób bezpośredni. „Kultura Liberalna” jest medium niekomercyjnym, które działa dzięki wsparciu Darczyńców oraz grantom. Nie mamy jednak wątpliwości, że w sprawie dostępu do wolnych mediów niezbędna jest solidarność całego społeczeństwa, niezależnie od sympatii politycznych.
Ogłoszony przez rząd pomysł podatku od mediów budzi uzasadniony niepokój z kilku powodów.
Wprowadzenie podatku oznacza osłabienie stabilności finansowej niezależnych mediów, które w ostatnich latach mierzą się z coraz większymi trudnościami, a które stanowią niezbędną część zdrowej demokracji.
Demokratyczne media potrzebują dzisiaj wsparcia, a nie podstępnych sankcji finansowych.
Proponowane zmiany przypominają działania prowadzone w ostatnich latach na Węgrzech, które zmierzały do osłabienia lub podporządkowania sobie mediów niezależnych od władzy.
Wreszcie, jeśli zgodzimy się na proces wygaszania niezależnych mediów, władze będą miały jeszcze szersze pole do ograniczenia wolności kolejnych podmiotów demokratycznego społeczeństwa, takich jak organizacje pozarządowe oraz uniwersytety.
W solidarności z mediami komercyjnymi, a także w poczuciu obywatelskiego obowiązku, apelujemy do polityków Zjednoczonej Prawicy, aby jednoznacznie wycofali się z pomysłu podatku od mediów.
Stawką jest wolność słowa i pluralizm w Polsce.
Redakcja „Kultury Liberalnej”