0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Smoleńsk - lekcja,...

Smoleńsk - lekcja, tragedia czy pierwszy polski fake news?

Ósma rocznica – czyli 96. miesięcznica – katastrofy pod Smoleńskiem ma zdaniem PiS-u i samego Jarosława Kaczyńskiego zamknąć pewien etap przypominania o tym wydarzeniu. Nie będzie już miesięcznic w ich dotychczasowej formie, będzie za to pomnik ofiar i kamień węgielny pod pomnik Lecha Kaczyńskiego na Placu Piłsudskiego w Warszawie

29792727_1372243476214140_2523767712337560760_n

Autor: Max Skorwider

Nie będzie też pełnego raportu słynnej podkomisji Antoniego Macierewicza, będą za to dalsze badania, śledztwo i – co bardzo prawdopodobne – pojawiające się raz po raz doniesienia o zamachu. Czy zatem tak naprawdę coś się zmieni?

Dla jednych Smoleńsk stał się wyłącznie symbolem tandety polskiego państwa, prowizorki, dojutrkowości i organizacyjnej partyzantki – tego wszystkiego co Zbigniew Parafianowicz z „Dziennika Gazety Prawnej” obrazowo nazwał „tupolewizmem”.

Dla innych – wierzących w wypowiadane raz po raz przez niektórych dziennikarzy i polityków tezy o zamachu – stał się symbolem narodowego męczeństwa, dziejowej niesprawiedliwości, a nawet szczególnej roli Polski w historii świata.

Jak doszło do tego podziału? Jak skorzystali na nim polityczni populiści? Czy z tej tragedii może wyniknąć jeszcze cokolwiek dobrego dla debaty o stanie polskiego państwa i społeczeństwa?

A może 8 lat po wypadku Smoleńsk – podobnie jak spory o PRL, stan wojenny, degradacje generałów i początki III RP – stał się sporem generacyjnym, rozgrzewającym wyłącznie to samo coraz starsze już pokolenie?

Goście:
– Rafał Matyja [politolog, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie]
– Dominika Wielowieyska [dziennikarka „Gazeta Wyborcza”]
– Piotr Skwieciński [dziennikarz, „Sieci”]
– Paweł Rabiej [Nowoczesna]

Prowadzenie: Łukasz Pawłowski [„Kultura Liberalna”]

* Debata organizowana przy wsparciu Fundacji Open Society Institute we współpracy z OSIFE [Open Society Initiative for Europe] będącą częścią Open Society Foundations.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ
(15/2018)
11 kwietnia 2018

KOMENTARZE