„Kultura Liberalna” ukazuje się dzięki osobom takim jak Ty. Naszym wspólnym marzeniem jest demokratyczna, praworządna, tolerancyjna Polska, w której ludzie potrafią podać sobie rękę mimo różnic. Pomóż nam działać przez kolejną dekadę.
Wspieram
Z centrum widać najwięcej
  

KULTURA LIBERALNA > Smoleńsk - lekcja,...

Smoleńsk - lekcja, tragedia czy pierwszy polski fake news?

Ósma rocznica – czyli 96. miesięcznica – katastrofy pod Smoleńskiem ma zdaniem PiS-u i samego Jarosława Kaczyńskiego zamknąć pewien etap przypominania o tym wydarzeniu. Nie będzie już miesięcznic w ich dotychczasowej formie, będzie za to pomnik ofiar i kamień węgielny pod pomnik Lecha Kaczyńskiego na Placu Piłsudskiego w Warszawie

29792727_1372243476214140_2523767712337560760_n

Autor: Max Skorwider

Nie będzie też pełnego raportu słynnej podkomisji Antoniego Macierewicza, będą za to dalsze badania, śledztwo i – co bardzo prawdopodobne – pojawiające się raz po raz doniesienia o zamachu. Czy zatem tak naprawdę coś się zmieni?

Dla jednych Smoleńsk stał się wyłącznie symbolem tandety polskiego państwa, prowizorki, dojutrkowości i organizacyjnej partyzantki – tego wszystkiego co Zbigniew Parafianowicz z „Dziennika Gazety Prawnej” obrazowo nazwał „tupolewizmem”.

Dla innych – wierzących w wypowiadane raz po raz przez niektórych dziennikarzy i polityków tezy o zamachu – stał się symbolem narodowego męczeństwa, dziejowej niesprawiedliwości, a nawet szczególnej roli Polski w historii świata.

Jak doszło do tego podziału? Jak skorzystali na nim polityczni populiści? Czy z tej tragedii może wyniknąć jeszcze cokolwiek dobrego dla debaty o stanie polskiego państwa i społeczeństwa?

A może 8 lat po wypadku Smoleńsk – podobnie jak spory o PRL, stan wojenny, degradacje generałów i początki III RP – stał się sporem generacyjnym, rozgrzewającym wyłącznie to samo coraz starsze już pokolenie?

Goście:
– Rafał Matyja [politolog, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie]
– Dominika Wielowieyska [dziennikarka „Gazeta Wyborcza”]
– Piotr Skwieciński [dziennikarz, „Sieci”]
– Paweł Rabiej [Nowoczesna]

Prowadzenie: Łukasz Pawłowski [„Kultura Liberalna”]

* Debata organizowana przy wsparciu Fundacji Open Society Institute we współpracy z OSIFE [Open Society Initiative for Europe] będącą częścią Open Society Foundations.

...dziękujemy, że jesteś z nami! Już od 10 lat działamy na rzecz budowania lepszego kraju dla przyszłych pokoleń Polaków.

Naszym marzeniem jest demokratyczna, praworządna, tolerancyjna Polska, w której ludzie potrafią podać sobie rękę mimo różnic. Nie są to dla nas puste slogany. W czasach postępującej radykalizacji i rosnących podziałów politycznych tworzymy pismo, które niezmiennie idzie własną drogą.

Przy okazji naszych 10. urodzin chcielibyśmy skierować do Ciebie ważny apel. „Kultura Liberalna” ukazuje się dzięki osobom takim jak Ty. Jeśli mamy stabilnie działać przez kolejną dekadę, musimy znacznie poszerzyć grono osób, które wspierają nas comiesięcznymi wpłatami. W tej chwili otrzymujemy bezpośrednio od Czytelników około 12 tysięcy złotych miesięcznie, co stanowi 15 procent naszego miesięcznego budżetu. Jeśli wolno nam wypowiedzieć życzenie na 10. urodziny, chcielibyśmy, aby wkrótce było to co najmniej 50 procent. To zapewni nam bezpieczeństwo, niezależność i możliwość mądrego rozwoju.

Mamy głowy pełne pomysłów i wierzymy, że z Twoim wsparciem będziemy je mogli zrealizować; że będziemy coraz lepsi i coraz silniejsi.

SKOMENTUJ
(15/2018)
11 kwietnia 2018

KOMENTARZE