0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Witkacy i „Nienasycenie”....

Witkacy i „Nienasycenie”. Spotkanie z Janem Gondowiczem

Witkacy

Zapraszamy serdecznie w środę 26 kwietnia o godz. 18.00 na kolejne spotkanie seminaryjne „Kultury Liberalnej” z cyklu „Dwudziestolecie. Skazani na nowoczesność”. Tym razem na Poddaszu Kultury gościmy Jana Gondowicza, wybitnego znawcę twórczości Witkacego i Brunona Schulza, krytyka literackiego, eseistę, tłumacza i erudytę, miłośnika awangardy spod znaku grupy OuLiPo.

Z naszym gościem porozmawiamy o Witkacym i jego spojrzeniu na przemiany społeczne i polityczne początku XX wieku, a punktem wyjścia do dyskusji będzie fragment powieści „Nienasycenie”. Zastanowimy się, jak dziś czytać Witkacego i co ważnego może on nam powiedzieć o kulturze masowej, demokracji oraz napięciach między społeczeństwem a jednostką. Czy rozważania autora „Nienasycenia” nad nowoczesnością, ideologią i indywidualizmem mogą wnieść coś nowego do dyskusji o dzisiejszej Polsce?

LEKTURA (teksty dostępne pod linkami):

Stanisław Ignacy Witkiewicz, „Nienasycenie”, rozdział: Myśli wodza, a teatrzyk Kwintofrona Wieczorowicza [LINK] https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/witkacy-nienasycenie-obled.html#s5

Małgorzata Szpakowska, Lament nad Witkacym, „Znak”, 3/2002, s. 61-71.

[LINK] http://miesiecznik.znak.com.pl/archiwumpdf/562.pdf

Jak wygląda seminarium? Spotykamy się w raz w miesiącu w środę o godz. 18.00. Przed spotkaniem czytamy krótkie teksty bądź fragmenty tekstów polskich pisarzy dwudziestolecia międzywojennego, a następnie dyskutujemy o nich z zaproszonymi gośćmi. W zeszłej edycji byli wśród nich prof. Andrzej Mencwel, prof. Hanna Kirchner, prof. Małgorzata Szpakowska, prof. Maciej Urbanowski, Klementyna Suchanow, dr Konrad Niciński, dr Dobrochna Kałwa i dr Bartłomiej Błesznowski. Zadajemy pytania, spieramy się. Odważnych zapraszamy do pisania tekstów w oparciu o lektury. Teksty te zostaną opublikowane na stronie „Kultury Liberalnej” w dziale „Czytając”.

Gospodarzami tej edycji seminarium są Iza Mrzygłód i Piotr Kieżun.

A oto tematy kolejnych spotkań:

19 maja – Zespół Literacki „Przedmieście” i doświadczenie Wielkiego Kryzysu
20 września – Miłosz i katastrofiści
18 października – Grupa „Płomienie” i próby świadectwa
15 listopada – Sztuka i Naród

WSTĘP WOLNY. ZAPRASZAMY DO WYSYŁANIA ZGŁOSZEŃ NA ADRES: [email protected]

Seminarium jest finansowane ze środków Fundacji im. Róży Luksemburg.

RLS-nowe-logo-pl_JPG

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ
(15/2017)
12 kwietnia 2017

KOMENTARZE