0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward

KULTURA LIBERALNA > Słysząc > Odtrutka na Chopina....

Odtrutka na Chopina. Yuja Wang, „Transformation”

Przemysław Jaślan

Kto ma dość Chopina i jego urodzin, ten powinien sięgnąć po płytę „Transformation” młodej chińskiej pianistki Yuji Wang. Nie tylko nie ma na niej ani jednego utworu naszego jubilata, ale nawet nie usłyszymy niczego, co z Chopinem mogłoby się skojarzyć.

Tytułowa transformacja, to w dwóch przypadkach transkrypcja utworów orkiestrowych na fortepian, a w jednym – zestaw wariacji. Owszem, wytwórnia Deutsche Grammophon próbuje forsować głębszą interpretację tytułu, ale są to próby mocno przesadzone.

Płyta rozpoczyna się trzema fragmentami z baletu „Pietruszka” Igora Strawińskiego. Wyboru i transkrypcji na fortepian dokonał sam kompozytor, tworząc muzykę żywszą i barwniejszą niż pierwotny utwór orkiestrowy. Centralną część albumu stanowią „Wariacje na temat Paganiniego” Johannesa Brahmsa. Przez Paganiniego należy oczywiście rozumieć jego „Kaprys nr 24”, którego przerabianie jest wśród kompozytorów czymś w rodzaju dyscypliny sportowej. W odróżnieniu od „Rapsodii na temat Paganiniego” na fortepian i orkiestrę Rachmaninowa, najsłynniejszego utworu w tej kategorii, mało tu melodramatu, za to dużo rozrywki i wyzwań technicznych. Ostatnią transformacją jest transkrypcja „La Valse” Maurice’a Ravela, w której udało się kompozytorowi znakomicie przenieść cały dramatyzm utworu na zapis fortepianowy. Tak jak w orkiestrowej wersji, słyszymy stopniowe zagłuszenie wiedeńskiego walca – metaforę zniszczenia dawnej europejskiej cywilizacji przez I wojnę światową. Pomiędzy wymienione trzy utwory Yuja Wang wpasowała przerywniki w postaci dwóch sonat Domenica Scarlattiego (K. 380 i K. 466). Ten barokowy element służy dalszemu ubarwieniu i tak już zróżnicowanej płyty.

„Transformation” to prawie godzina dynamicznych, tanecznych, a jednocześnie złożonych i wymagających (bardziej dla pianisty niż słuchacza) utworów, zagranych z werwą i doskonałych technicznie. W kwestii głębokiej interpretacji poszczególnych dzieł znajdą się oczywiście ciekawsze nagrania bardziej doświadczonych artystów, jednak nie zmienia to faktu, że album jest wciągający. Jego główną zaletą jest dobór materiału, który po prostu nie pozwala się nudzić. Miło, że wytwórnia zdobyła się na ciekawszą koncepcję kompilacji utworów niż nieśmiertelne zestawienie „Z Nowego Świata” i „Wełtawy”. I – jak wspomniałem na początku – miło, że na płycie nie ma nawet cienia naszego szacownego dwustulatka.

Nagranie:

„Transformation”. Strawiński, Scarlatti, Brahms, Ravel

Yuja Wang fortepian

Deutsche Grammophon 2010
Dystr. Universal Music Polska

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 74

(23/2010)
8 czerwca 2010

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj