Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Słysząc > Spojrzenie z zewnątrz....

Spojrzenie z zewnątrz. Lang Lang „Live in Vienna”

Adam Suprynowicz

Kiedy młody utalentowany człowiek szybko zostaje gwiazdą, jego artystycznemu rozwojowi zagraża wiele. Tym większym fenomenem wydaje mi się Lang Lang, postać lansowana niemal jak piosenkarz czy aktor – tyle że w innym środowisku.

Chiński pianista jest typową „lokomotywą” wielkich wytwórni płytowych (właśnie przeszedł z Deutsche Grammophon do Sony) i prestiżowych sal koncertowych. No właśnie: Rok Chopinowski zainaugurował w Warszawie, a urodziny naszego kompozytora spędził, koncertując w Wielkiej Sali wiedeńskiej Musikverein, co dokumentuje luksusowo wydany dwupłytowy album.

Publiczność wali na koncerty młodego Chińczyka drzwiami i oknami, płyty sprzedają się świetnie, firmowe gadżety, buty, ubrania – też. Krytycy tym bardziej więc powinni zostać podejrzliwi. A jednak nie sposób zaprzeczyć, że słuchanie jego nagrań to, po pierwsze, przyjemność obcowania z wirtuozerią pierwszej klasy, po drugie – dostępna bardziej wnikliwym tajemnica „innego słyszenia” znanej muzyki.

Odzywa się w tych interpretacjach dusza człowieka z zupełnie innej kultury. Przyznaję: dla mnie niezgłębiona. Fascynuje mnie jego słyszenie Chopina (tu szczególnie malarska, choć emocjonalnie grana jakby „do środka” Etiuda As-dur), zastanawia klasyczny, śmiały i pełen siły Beethoven. Iberia Albéniza zachwyca niesłychanymi, awangardowymi współbrzmieniami, na które tym łatwiej zwrócić uwagę, że pozbawia nas Lang Lang tego, czego się spodziewamy: obiegowej, sztampowej hiszpańszczyzny. Podobnie zresztą czyni z Chopinem: kiedy słucham Poloneza As-dur, myśli nie uciekają w głąb krwawej i bohaterskiej polskiej historii. To Chopin bez flagi, po prostu muzyka – pełna zaskakujących kontrastów, salonowo powabna, wewnętrznie silna, emocjonalnie twarda, dumna.

Na uboczu staję i przysłuchuję się Prokofiewowi. Odnoszę wrażenie, że to tylko zabawa: formalna, konstruktywistyczna, w pełni abstrakcyjna, pozbawiona emocji. Tego nie rozumiem. Albo on nie rozumie mnie. Nie rozumiemy się nawzajem.

Ale fascynujące jest słuchanie tego, co Lang Lang chce mi powiedzieć.

Nagranie:

„Lang Lang live in Vienna”

Ludwig van Beethoven Sonata fortepianowa C-dur op. 2
Sonata fortepianowa f-moll op. 57 „Appassionata”

Isaac Albéniz Iberia (Księga I)

Sergiusz Prokofiew Sonata fortepianowa B-dur op. 83

Fryderyk Chopin Etiuda As-dur op. 25 nr 1
Polonez As-dur op. 53
Grande Valse Brillante As-dur op. 34 nr 1

Lang Lang fortepian
Sony 2010

Na kogo warto zagłosować ...

... w najbliższych wyborach do europarlamentu? Żyjemy w dobie baniek medialnych i polaryzacji debaty publicznej. Zbliżające się wybory do parlamentu europejskiego są kluczowe dla przyszłości Polski i Europy, a prowadzona przez przeciwne strony polityczne kampania często odbiega od kluczowych dla wyborców tematów związanych z bezpieczeństwem, infrastrukturą krytyczną, solidarnością społeczną i zmianami klimatycznymi.

Każdy i każda z nas ma prawo do obiektywnych mediów i rzetelnych informacji, pozwalających podjąć odpowiedzialną decyzję wyborczą. Rzeczowe analizy pomagające nam wszystkim decydować o swoich prawach i obowiązkach warto wesprzeć nawet drobną kwotą. Choć nie pobieramy opłat za teksty, nasza praca ma swoją wartość. Nawet 50 złotych miesięcznie pozwala nam stale docierać do nowych osób poszukujących refleksyjnego, niezależnego dziennikarstwa. Wspólnie z naszymi Darczyńcami i Patronami zapewniamy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 83

(33/2010)
10 sierpnia 2010

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZE

PODOBNEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj