close
 
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Słysząc > Mądry mistrz Fou

Mądry mistrz Fou

Aleksander Laskowski

Doprawdy, czasem zaskakująco trudno uciec przed owym bagażem, jakim są toczące się kulturową koleiną skojarzenia.

Po warszawskim koncercie Fou Ts’onga usłyszałem bowiem rozmowy o „mistrzu fortepianowego Tai Chi” i „porcelanowym brzmieniu jego Steinwaya”.

A Mistrz Fou Ts’ong pięknie grał Chopina. Mądrze i spokojnie. Każdą nutą zbliżając się do arcypolskiego świata kompozytora, u Fou wypełnionego płacząco – a nie płaczliwie – pochylonymi wierzbami. Zadumany Mistrz Fou odsłaniał kolejne marzenia Fryderyka. Nagle jeden ze zbyt miękkich palców trafił nie w ten klawisz, co trzeba. Mistrz Fou zabłąkany dźwięk przykrył subtelnym ruchem prawej dłoni.

Dziś dumne Chiny wysyłają w świat coraz to doskonalszych wirtuozów, ambasadorów potęgi Państwa Środka. Ci nigdy się nie mylą. Właśnie dlatego tak zachwycił mnie ten fałszywy dźwięk starego pianisty. Nawet w muzyce można czasem znaleźć dysydenta.

Koncert:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Chopin i jego Europa,
Fou Ts’ong, Recital fortepianowy, 19 sierpnia 2010.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 85

(34/2010)
24 sierpnia 2010

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZE

NAJPOPULARNIEJSZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj