Wesprzyj Kulturę Liberalną
Kultura Liberalna istnieje dzięki osobom takim jak Ty. Wesprzyj Kulturę Liberalną
Z centrum widać najwięcej
  

KULTURA LIBERALNA > Słysząc > Mądry mistrz Fou

Mądry mistrz Fou

Aleksander Laskowski

Doprawdy, czasem zaskakująco trudno uciec przed owym bagażem, jakim są toczące się kulturową koleiną skojarzenia.

Po warszawskim koncercie Fou Ts’onga usłyszałem bowiem rozmowy o „mistrzu fortepianowego Tai Chi” i „porcelanowym brzmieniu jego Steinwaya”.

A Mistrz Fou Ts’ong pięknie grał Chopina. Mądrze i spokojnie. Każdą nutą zbliżając się do arcypolskiego świata kompozytora, u Fou wypełnionego płacząco – a nie płaczliwie – pochylonymi wierzbami. Zadumany Mistrz Fou odsłaniał kolejne marzenia Fryderyka. Nagle jeden ze zbyt miękkich palców trafił nie w ten klawisz, co trzeba. Mistrz Fou zabłąkany dźwięk przykrył subtelnym ruchem prawej dłoni.

Dziś dumne Chiny wysyłają w świat coraz to doskonalszych wirtuozów, ambasadorów potęgi Państwa Środka. Ci nigdy się nie mylą. Właśnie dlatego tak zachwycił mnie ten fałszywy dźwięk starego pianisty. Nawet w muzyce można czasem znaleźć dysydenta.

Koncert:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Chopin i jego Europa,
Fou Ts’ong, Recital fortepianowy, 19 sierpnia 2010.

...czy możemy zatrzymać Cię na chwilę? Skoro jesteś tu z nami, mamy do Ciebie ważną prośbę.

„Kultura Liberalna” jest tygodnikiem wydawanym społecznie, to znaczy istnieje dzięki wsparciu Darczyńców. W każdy wtorek publikujemy pełnowymiarowe wydanie magazynu, wydajemy książki, organizujemy wydarzenia publiczne.

Dajemy głos ludziom rozmaitych profesji i środowisk, którzy mają do powiedzenia coś ważnego i ciekawego - niezależnie od potrzeb reklamodawców i komercyjnych wymogów. Wierzymy w pluralistyczną demokrację i rozmawiamy także z tymi, z którymi się nie zgadzamy. Bez „KL” w naszym kraju byłoby smutniej!

Przed nami kolejne cele. Aby działać stabilnie i zachować pełną niezależność, musimy znacznie poszerzyć grono osób, które wspierają nas bezpośrednimi, comiesięcznymi wpłatami. Dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą, abyś dołączył lub dołączyła do grona naszych comiesięcznych Darczyńców. Zajmie to tylko minutę!

SKOMENTUJ

Nr 85

(34/2010)
24 sierpnia 2010

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z DZIAŁU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj