0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Felietony > WTOREK [Wielka polityka]...

WTOREK [Wielka polityka] ŚPIEWAK: Day after

Paweł Śpiewak

Day after

Te wybory będą bardzo trudne dla Platformy Obywatelskiej. Pomimo, że jestem przekonany, że partia ta je wygra i Tusk będzie nadal premierem. Będą trudne ze względu na atmosferę panującą w Polsce i głębokie poczucie zawodu obecną ekipą.

Pierwszym i uderzającym faktem jest zniechęcenie do polityki w ogóle, do polityków, w tym również do rządzących. Wstrząsającym wydarzeniem była katastrofa smoleńska, a dokładniej to, co po niej nastąpiło. Dominuje, mam wrażenie, poczucie chaosu, zagubienia, nierzetelności i wrogości. Nikt nie ponosi odpowiedzialności za swoje słowa i działania. Polityka wywołuje lęk i podziały na tyle głębokie, że ludzie zaczynają bać się o niej mówić. Spotykam osoby, które omijają rozmowy o Tusku i Kaczyńskim, byle tylko nie wywołać złych emocji, czy kłótni. Tym bardziej, że podziały te już nie tylko tworzą elity dla siebie, jak pisał w „Polityce” Robert Krasowski, ale weszły do domów, dzielą rodziny, kolegów, dawnych przyjaciół. Polityka jawi się jako nieetyczna i nieestetyczna. Jako sfera zakłamania. Nie jest to nic nowego. Novum polega na skali tego zjawiska i na tym, że nie ma już partii, która jeszcze nie rządziła, więc mogłaby udawać, że wniesie nową jakość rządzenia. Spaprali rządzenie wszyscy i nikomu wierzyć nie sposób. Sama Platforma, w opinii zbiorowej, też bierze żywy udział w tej grze i wprowadza w nasz obieg swoją porcję nienawiści i hipokryzji.

Kłopot dodatkowy z partią Tuska wynika, jak sądzę, z prostego przekonania wielu jej wyborców i krytyków, że nie spełniła swoich elementarnych obietnic. W Szczecinie nie zapomną niespełnionych obietnic ministra Grada, urzędnicy zamrożonych płac budżetówki, naukowcy – chybionej reformy szkolnictwa wyższego. Niewiele zostało z obrazu zielonej wyspy. Jeśli to rozbudzone oczekiwania i nadzieje, które coraz trudniej spełnić. Może jeszcze jedno: PO udało się uczynić z języka ekonomicznego język podstawowy. Oficjalnie przypieczętowano to, co nazywa się ekonomizacją świadomości i mowy publicznej oraz prywatnej. Tym samym stępiała wrażliwość i otwartość na problemy ludzkie i poczucie sprawiedliwości społecznej.

Piszę to nie dla narzekania i marudzenia. Zajmuję się tym z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze, bardzo nie chciałbym powrotu PiS do władzy. Nie znoszę wyobraźni żywionej kultem śmierci, diabłów, histerii, jaka im towarzyszy. Ale jest powód drugi, poważniejszy; wiem, że liczy się dzisiaj wygrana wyborcza i niewiele więcej. Ale pozostaje pytanie do liderów PO o to, czy chcą, wierzą w to, że możliwe jest uprawianie polityki nie opartej wyłącznie na cynizmie, zmyśleniach, ale, że potraktują państwo, siebie, nas poważnie, zaczną rozmawiać z obywatelami, stowarzyszeniami i zechcą myśleć strategicznie, będą wiedzieli, jakie cele naprawdę będą realizować. Liczą się wybory, ale i day after.

* Paweł Śpiewak, profesor socjologii.

„Kultura Liberalna” nr 125 (22/2011) z 31 maja 2011 r.

 

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ
(21/2011)
31 maja 2011

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZE



WAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj