Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Słysząc > Słuszna decyzja Furtwänglera...

Słuszna decyzja Furtwänglera

Aleksander Laskowski

„Skąd ta fuga w finałowej części pana I Symfonii?” – zapytano Williama Waltona, wówczas jeszcze studenta, po oksfordzkim prawykonaniu jego dzieła. Młodemu twórcy w sukurs przyszło wrodzone brytyjskie poczucie humoru.

„W połowie ogniwa nie wiedziałem, co pisać dalej – odpowiedział – zadzwoniłem więc do kolegi z drugiego końcu Londynu z prośbą, by mi coś podpowiedział. A on zaproponował właśnie fugę. Ja na to odrzekłem, że właściwie nie wiem, jak się fugę pisze, on zaś zasugerował, żebym skonsultował się z Grove Musical Dictionary, bo tam jest na ten temat kilka ciekawych stroniczek. Zagłębiłem się więc w Grove’a i napisałem fugę”.

William Walton pozostaje kompozytorem mało znanym, a wśród twardogłowych zwolenników żelaznego repertuaru symfonicznego reputację Anglika poważnie obciąża romans z muzyką filmową, którego najpiękniejszą kartę stanowi współpraca z Laurence’em Olivierem przy jego realizacjach szekspirowskich – Henryku V, Hamlecie i Ryszardzie III.

Symfonia Waltona należy do dzieł granych arcyrzadko, więc niezwykle ucieszyła mnie możliwość posłuchania go i to w wykonaniu orkiestry najwyższej klasy, Berliner Philharmoniker pod batutą Semyona Bychkova. O ile brzmienie  zespołu – zaskakująco jak na Berlińczyków jasne – nie rozczarowało w najmniejszym stopniu, o tyle utwór nie tylko finalną fugą, ale także tym, co ją poprzedzało, potwierdził słuszność decyzji Wilhelma Furtwänglera, by berlińskim prawykonaniem dzieła w roku 1936 nie dyrygować.

Koncert: 

24 września 2011

Berliner Philharmoniker
Dyr. Semyon Bychkov
William Walton Symfonia nr 1 b-moll

Koncert dostępny na: www.digital-concert-hall.com

                                                                                  

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 144

(41/2011)
11 października 2011

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj