0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Felietony > [Przegląd prasy] Strzelać...

[Przegląd prasy] Strzelać do wilka czy zabezpieczyć owcę?

Marcin Dobrowolski

Rosja wciąż pręży muskuły i eskaluje rozruchy na wschodzie Ukrainy, co rykoszetem odbija się na moskiewskiej giełdzie. Niemcy nie chcą zbroić Saudyjczyków, ale Amerykanie Ukraińców – owszem. Rasmussen podsumowuje rosyjską politykę, a Europa powoli budzi się do wsparcia ukraińskiej gospodarki.

Na łamach przeglądu prasy „Kultury Liberalnej” narodziła się nowa, świecka tradycja. Zgodnie z nią zaczynam ten tekst od informacji z moskiewskiej giełdy, a te nie najlepsze są dla rosyjskiej gospodarki. Po niedzielnych rozruchach na wschodzie Ukrainy indeks MICEX spadł o 1,29 proc., natomiast RTS o 2 proc. Razem z nimi słabnie wartość rubla. Za dolara płacić trzeba 36 rubli, za euro – prawie 50 rubli.

*

Wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel spotkał się w poniedziałek z premierem Francji Manuelem Vallsem z okazji dnia upamiętniającego ofiary I wojny światowej. Przy tej okazji stwierdził, że Rosja „szykuje swoje czołgi do przekroczenia europejskich granic”. Tego samego dnia ogłoszono oficjalnie fiasko wielkiego kontraktu na dostawę 800 niemieckich czołgów Leopard-2 dla saudyjskiej armii. Już w niedzielę gazeta „Bild am Sonntag”  podawała, że to głównie wicekanclerz i minister gospodarki Sigmar Gabriel (SPD) opiera się eksportowi czołgów do tego autorytarnego kraju. Sprzeciw konkretnego polityka jest jednak tylko domniemany, bowiem Federalna Rada Bezpieczeństwa, wydająca zgodę na eksport uzbrojenia, obraduje w trybie tajnym. Do Rady należy kanclerz Merkel oraz jej ośmiu ministrów.

Niemcy nie uzbroją Arabii Saudyjskiej, ale Amerykanie mogą uzbroić Ukrainę – taką sugestię wysunął doradca sekretarza stanu USA, Thomas Shannon, przebywający obecnie w Berlinie. Podczas krótkiego briefingu prasowego komentowano decyzję p.o. prezydenta Ukrainy o przeprowadzeniu akcji antyterrorystycznych z udziałem wojska. Dziennikarze, sugerując obecność na wschodzie tego kraju wojsk rosyjskich, zapytali, czy rozważane jest dozbrojenie ukraińskiej armii, na co Shannon odpowiedział twierdząco, choć uznał również, że za wcześnie, aby mówić o konkretnych rozwiązaniach.

*

Na łamach „The Wall Street Journal” ukazała się analiza dotycząca zdolności obronnych NATO oraz polityki Rosji. Szeroko cytowany w niej Anders Fogh Rasmussen dokonuje resumé działań Putina i Miedwiediewa w ostatnich latach. Zwiększanie wydatków na zbrojenia, powstrzymywanie się przed redukcją arsenałów nuklearnych, wzmacnianie dominacji nad uległymi sąsiadami i destabilizacja tych o ambicjach euroatlantyckich to podstawowe filary polityki Kremla – wnioskuje gorzko ustępujący wkrótce Sekretarz Generalny.

*

Rosja fałszowała krymskie referendum – głosi przeciek z raportu ONZ, jaki wydostał się w weekend do mediów, co podały m.in. RIA Nowosti. Delegacja Sekretarza ds. Praw Człowieka miała spotkać się z raportowaniem przypadków wielokrotnego głosowania w kilku miejscach tej samej osoby, a nawet oddawania głosu przez osoby niebędące obywatelami Ukrainy. Oficjalnie niemal sto procent głosujących w marcowym referendum opowiedziało się za opcją rosyjską.

*

Europa powoli otwiera się na Ukrainę. Obradujący w poniedziałek ministrowie spraw zagranicznych 28 państw Unii Europejskiej uzgodnili zniesienie aż 98 proc. ceł na towary ukraińskie oraz zwiększyli kwotę gwarancji kredytowych dla Kijowa – podaje „WSJ”. Wszystko wskazuje na to, że europejska dyplomacja zamiast strzelania do wilka chce zabezpieczyć owcę, co nie wydaje się złym rozwiązaniem.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 275

(15/2014)
15 kwietnia 2014

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj