0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Felietony > [Przegląd prasy] Nowy...

[Przegląd prasy] Nowy Singapur na Krymie, secesja Brytanii

Marcin Dobrowolski

Zmienne giełdowe losy Rosji i Ukrainy, Putin buduje na Krymie nowy Singapur, Nigel Farage rośnie w siłę w Wielkiej Brytanii i „The Economist” pisze o Wojciechu Jaruzelskim.

Normalizacja sytuacji politycznej na Ukrainie przez wygraną już w pierwszej turze umiarkowanego kandydata na prezydenta, Petra Poroszenki przynosi stabilizację również na rynkach finansowych. Jak podaje agencja Bloomberg, MICEX, indeks giełdy w Moskwie wzrósł o 1,1 proc. do 1453,54 pkt. i odrobił straty ponoszone od marca po aneksji Krymu przez Rosję. Inwestorzy mają nadzieję, że niedzielne wybory były zapowiedzią końca ukraińsko-rosyjskiego konfliktu, zwłaszcza, że Kreml oficjalnie deklaruje wolę rozmów z nowymi władzami ukraińskimi. Rentowność obligacji Ukrainy denominowanych w dolarach o terminie wykupu w 2017 r. spadła o 2 pkt. bazowe do 10,27 proc. i osiągnęła najniższy poziom od 4 kwietnia. Hrywna umocniła się o 0,4 proc. do 11,90 za dolara. „Oceniamy to bardzo pozytywnie, szczególnie wobec piątkowej deklaracji prezydenta Putina o uznaniu i współpracy z nowymi władzami w Kijowie” – powiedział cytowany przez agencję Simon Quijano-Evans, analityk Commerzbanku w Londynie. UX, indeks giełdy ukraińskiej, wzrósł o 4,5 proc. do 1228,96 pkt. i jest najwyższy od dwóch lat.

*

Putin chce uczynić z Krymu drugi Singapur, ale na razie zapewnił mu tylko odpływ kapitału – również o tym donosi Bloomberg. Do realizacji tego planu wciąż długa droga, bo po zakazaniu przez władze w Kijowie działalności w tym regionie ukraińskim instytucjom finansowym, półwysep pozbawiony został sektora bankowego. Niektóre, takie jak Privatbank, odmówiły wypłat depozytów, zmuszając klientów do ubiegania się o odszkodowania od rosyjskiego funduszu gwarancyjnego. Na półwyspie przestały działać też wszystkie trzy istniejące tam wcześniej restauracje McDonald’s. Rosyjski parlament pracuje nad ustawą oferującą ulgi podatkowe i inne zachęty, mające stymulować krymski eksport. Producenci wina już teraz donoszą o skokowym wzroście liczby zamówień z Rosji od czasu aneksji półwyspu. Jak jednak przyznają przedstawiciele branży wypoczynkowej, od marca drastycznie zmalał ruch turystyczny. W ubiegłym roku półwysep odwiedziło 6 mln turystów, z czego 70 proc. stanowili obywatele Ukrainy, a jedynie 25 proc. Rosjanie. Jeszcze w tym roku ma rozpocząć się przyjmowanie ofert na budowę 5-kilometrowego mostu, mającego połączyć półwysep z Rosją. Przeprawa będzie obejmowała czteropasmową autostradę oraz dwie nitki kolejowe. Jak wynika z rankingu Transparency International, Rosja jest najbardziej skorumpowaną z głównych gospodarek na świecie, podczas gdy Ukraina to najbardziej skorumpowany kraj w Europie. W rankingu Banku Światowego Singapur zajmuje pierwsze miejsce pod względem warunków do prowadzenia biznesu. Rosja jest 92. i plasuje się tuż za Albanią i Barbadosem.

*

Zwycięstwo brytyjskich nacjonalistów jest pierwszym od ponad stu lat triumfem partii nie będącej jedną z dwóch dotychczas zmieniających się u władzy – zauważa BBC. Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) europosła Nigela Farage’a prowadzi z wynikiem 29,17 proc. Na drugim miejscu jest Partia Konserwatywna premiera Davida Camerona, a na trzecim – opozycyjna Partia Pracy. Oba ugrupowania mają po 24 proc. Farage chce wyjścia Wielkiej Brytanii z UE i ograniczenia, zwłaszcza masowego, napływu nisko wykwalifikowanej siły roboczej. Dotychczas ugrupowanie Farage’a zdobyło o 13 proc. głosów więcej niż w poprzednich wyborach do PE z 2009 r. Zwycięstwo UKIP oznacza, że na premiera Camerona najpewniej wywierana będzie coraz większa presja, m.in. by ograniczył napływ imigrantów z innych krajów Unii. Premier obiecał, iż spróbuje zmienić charakter brytyjskich związków z UE, jeśli tylko zostanie ponownie wybrany na szefa rządu w przyszłym roku. Zapowiedział też rozpisanie do końca 2017 r. referendum w sprawie brytyjskiego członkostwa w UE. UKIP domaga się z kolei natychmiastowego przeprowadzenia głosowania.

*

O śmierci generała Wojciecha Jaruzelskiego i postrzeganiu jego postaci przez Polaków przeczytamy również na stronach internetowych tygodnika „The Economist”. Dobrze wychowany, inteligentny wojskowy wykazał lojalność nie tylko wobec swych moskiewskich towarzyszy, ale również nowego ustroju – sam wszak przedstawił projekt ustawy, w wyniku której opuścił urząd. Przez następne prawie ćwierć wieku bronił swojego imienia, doprowadzając do trwałego podziału społeczeństwa na uważających go za zdrajcę lub bohatera.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 281

(21/2014)
27 maja 2014

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj