Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > „(Nie) ufaj obcym”....

„(Nie) ufaj obcym”. Debata z udziałem Timothy'ego Gartona Asha

Redakcja "Kultury Liberalnej"

Europa od lat jest jednym z najatrakcyjniejszych kierunków migracyjnych na świecie. Mieszkający tu ludzie nie tylko uciekali od prześladowań w poszukiwaniu lepszego życia, ale także… odpowiadali na zaproszenia krajów europejskich.

Przez całe dekady zachodnie rządy odpowiadały na potrzeby dynamicznie rozwijających się gospodarek, otwierając granice dla gastarbeiterów.Kalkulacje ekonomiczne nie uwzględniały jednak społecznych i kulturowych skutków masowych migracji – przez długi czas wierzono, że pewnego dnia przybysze wrócą do swoich krajów, a wraz z wyjeżdżającymi zniknie również problem, którego byli oni źródłem.

Nadzieje te okazały się jednak płonne, co dziś otwarcie przyznają najważniejsi europejscy politycy. Nie tak dawno David Cameron, Angela Merkel i Nicolas Sarkozy niemal jednocześnie ogłaszali krach multikulturalizmu w swoich krajach. Jakby na potwierdzenie tych słów, w kolejnych europejskich krajach coraz większe wpływy zyskują partie radykalne, idące do wyborów z ksenofobicznymi hasłami na sztandarach.

Otwarte pozostaje pytanie: czy powracają do nas stare upiory, czy też mamy do czynienia ze zjawiskiem zupełnie nowym?

Przed Europą stoi wyzwanie integracji i asymilacji Obcego – i wszystko jedno, czy mówimy o wschodniej, czy o zachodniej części Starego Kontynentu. Jak owemu wyzwaniu sprostać? Czy należy dokonać tego drogą polityczną, przez wymianę kulturową, czy może przez transfery socjalne?

W sporze o Obcego widać napięcie między liberalnym prawem jednostki do tego, by była traktowana z szacunkiem, a prawem wspólnot do chronienia swojej kultury. Jak to pogodzić?

O tym wszystkim porozmawiamy podczas kolejnej debaty z cyklu „The Crisis of Trust in Europe”.

 

Goście:

Timothy Garton Ash
Jarosław Kuisz
Wiktor Osiatyński

Prowadzenie:
Tomasz Sawczuk, „Kultura Liberalna”
Kiedy? Środa, 29 października, godz. 18.00
Gdzie? „Poddasze Kultury”, redakcja „Kultury Liberalnej”, Chmielna 15/9, Warszawa

Debata organizowana przez „Kulturę Liberalną” oraz Open Society Foundations w ramach europejskiej sieci Time To Talk – European Houses of Debate.

 

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 302

(42/2014)
27 października 2014

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj