close
 
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Felietony > [Przegląd prasy] Rosja,...

[Przegląd prasy] Rosja, Ukraina i cyberatak na Bundestag

Marcin Dobrowolski

O konflikcie w Donbasie, ataku hakerów na niemiecki parlament i o pewnym kontrowersyjnym indyjskim biznesmenie, dla którego pieniądze to nie wszystko.

Sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg, przekazał we wtorek rosyjskiemu ministrowi spraw zagranicznych, Siergiejowi Ławrowowi, że Rosja musi wycofać swoje wojska i ciężki sprzęt z Ukrainy i przestać wspierać separatystów – podała agencja Reutera, a za nią m.in. portal Kyiv Post. Do spotkania dyplomatów doszło w Brukseli. NATO wielokrotnie krytykowało zaangażowanie Moskwy w konflikt na Ukrainie i naciska na całkowite wcielenie w życie mińskiego porozumienia o zawieszeniu broni. Rosja od początku zaprzecza, jakoby wspierała rebelię na wschodzie Ukrainy, dostarczając separatystom broń bądź wysyłając żołnierzy.

*

Cyberatak na Bundestag. Wiceprzewodnicząca izby, Petra Pau, w wywiadzie dla sobotniego wydania dziennika „Berliner Zeitung” powiedziała, że na razie nie wiadomo, czy w wyniku ataku na niemiecki parlament doszło do wycieku danych. Pau poinformowała w piątek, że Bundestag stał się obiektem ataku anonimowych hakerów. Jak wyjaśniła, cyberatak trwa od wtorku i jeszcze go nie opanowano. Nieznani hakerzy usiłowali wprowadzić do systemu program, który umożliwiłby im zainfekowanie komputerów. Służby parlamentarne dostrzegły wcześniej podobne działania. „Berliner Zeitung” przypomina, że w styczniu, podczas wizyty premiera Ukrainy Arsenija Jaceniuka, grupa hakerów CyberBerkut zaatakowała strony internetowe niemieckiego rządu. Zdaniem ekspertów ówczesny atak miał niespotykaną przedtem jakość. CyberBerkut sympatyzuje z władzą Władimira Putina. BSI odnotowywał w zeszłym roku od 15 do 20 ataków dziennie na sieć komputerową niemieckiego rządu. Zdaniem gazety dużą aktywność w internecie wykazują także hakerzy związani z islamistami.

*

Za bezpieczeństwo pieniądza trzeba płacić. Jak poinformował HSBC, a za nim m.in. „Financial Times”, bank zacznie pobierać pieniądze za trzymane u siebie depozyty w walutach państw, które mają ujemne stopy procentowe. Gazeta zwraca uwagę, że to pierwszy brytyjski bank, który będzie pobierać takie opłaty. Wcześniej na ten ruch zdecydowały się banki w Szwajcarii, Niemiec i Skandynawii. Już od 1 sierpnia tego roku HSBC może pobierać opłaty od depozytów w euro, frankach szwajcarskich, koronach duńskich i szwedzkich koronach. Jeszcze nigdy oszczędzanie nie było tak drogie!

*

Rahul Yadav, 26-letni biznesmen z Indii, założyciel portalu Housing.com pośredniczącego w handlu nieruchomościami, po raz kolejny trafił na łamy biznesowych stron światowych magazynów. Poprzednie poświęcone mu publikacje, np. ta w „Financial Express”, nie stawiała go w korzystnym świetle, a to ze względu na stwierdzenie Yadava, że jego inwestorzy są „intelektualnie niewydolni”. W najnowszym materiale opublikowanym w „Financial Times”, być może dla zatuszowania poprzedniej wpadki, zapowiedział rozdanie całego posiadanego pakietu akcji spółki jej pracownikom. Yadav ma 4,5 proc. akcji spółki Housing.com, wartość pakietu to 25 mln USD. Podzieli się nim 2251 pracowników, co oznacza ok. 11 tys. dol. na głowę. Swą decyzję biznesmen uzasadnił koniecznością przewartościowania roli pieniędzy w swoim życiu.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 332

(20/2015)
19 maja 2015

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj