Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, w wypowiedzi dla mediów uznał zestrzelenie rosyjskiego samolotu za poważny incydent. Jak stwierdził, nie otrzymał jeszcze informacji o przyczynie strącenia, ale zapewniał, że maszyna znajdowała się w syryjskiej strefie powietrznej. Agencja TASS poinformowała, że Siergiej Ławrow, szef rosyjskiego MSZ, odwołał swą jutrzejszą wizytę w Turcji.
*
Wiadomość o zestrzeleniu przez Turcję rosyjskiego samolotu bojowego wystraszyła inwestorów na moskiewskiej giełdzie – alarmuje Bloomberg. Główny indeks giełdy w Moskwie, Micex, w ciągu kilku godzin stracił blisko 2 proc. Przez poprzednie sześć sesji Micex zyskał 8,1 proc. Tanieją również obligacje Rosji. Rentowność pięcioletnich papierów podskoczyła do 9,97 proc.
*
Decyzje członków polskiego rządu szybko zdobyły zainteresowanie jednego z poczytniejszych brytyjskich dzienników. „The Guardian” awanturze o sztukę „Dziewczyna i śmierć” poświęcił swą pierwszą stronę. Gazeta napisała, że próba zablokowania wystawienia sztuki przez środowiska liberalne odbierana jest jako powrót drakońskiej cenzury. W materiale zacytowano fragmenty listu ministra kultury do marszałka województwa dolnośląskiego, w którym Gliński domagał się wstrzymania przygotowań do premiery sztuki. „The Guardian” informuje także o zamieszkach przed teatrem z udziałem skinheadów i o 12 zatrzymanych osobach. Piotr Rudzki, cytowany przez gazetę kierownik literacki Teatru Polskiego we Wrocławiu, porównał te dni do lat nazistowskiej i stalinowskiej okupacji kraju czy czasów sanacji, kiedy spektakle musiały uzyskać zgodę państwowego cenzora.
*
Przed rozpoczynającym się szczytem klimatycznym w Paryżu król Szwecji Karol XVI Gustaw w wywiadzie dla dziennika „Svenska Dagbladet” pół żartem zaproponował delegalizację wanien. Nazywany przez gazetę „zielonym władcą” król opowiadał w rozmowie o wdrożonych przez urząd dworski rozwiązaniach proekologicznych. Nawiązując do słynnej już afery z wanną, wyjaśniał, jak wielki wstyd czuł, gdy zamiast prysznica musiał rano skorzystać z wanny, napełniając ją wodą. „To było marnotrawstwo” – powiedział i dodał: „Duże zmiany możliwe są jedynie poprzez masowe korekty drobnych przyzwyczajeń.”
*
Obszerny reportaż z Brukseli ukazał się we włoskim dzienniku „La Repubblica”. Zdaniem gazety wysoki procent muzułmanów, bezrobocie i centralne położenie na mapie Europy sprzyjają schronieniu się w stolicy Belgii muzułmańskich terrorystów. Dziennikarz gazety zauważa, że elementem wspólnym kilku ostatnich zamachów terrorystycznych w Europie dokonanych przez islamskich radykałów był ich związek z Brukselą. Mieszkali oni w tym mieście przed dokonaniem zbrodni, lub skierowali się do niego po zamachach w celu ukrycia się. To paradoksalne, że stolica zjednoczonej Europy stała się centrum współczesnego terroryzmu.