Co tak właściwie nas w tej zupie zachwyca? Z pewnością różnorodność. Jesteśmy przekonani, że na każdy dzień roku znaleźlibyśmy inną jej wersję. Na początek warto zapoznać się z „wielką czwórką”.

dsc_9912-001

Shoyu: powstaje na bazie sosu sojowego. Co ciekawe, jego smak nie przypomina smaku sosu, jest wyraźnie głębszy, z lekkim sojowym posmakiem, który nadaje wywarowi delikatną słodycz. Shoyu ramen jest jego najbardziej popularnym rodzajem.

Miso: przygotowane z dodatkiem pasty ze sfermentowanej fasoli, w smaku lekko pikantne z wyczuwalną orzechową nutą. Pochodzi z Hokkaido, gdzie długie i mroźne zimy zachęcały do posilania się solidnymi posiłkami. Często podawane z masłem i kukurydzą.

Shio: dosłownie „sól”, ale to nie ona jest jego bazą. Przygotowywane głównie na bazie wywaru ze zredukowanych owoców morza i wodorostów.

Tonkotsu: wywar przyrządzany jest z długo gotowanych kości wieprzowych. Często dodaje się do niego bulion drobiowy i tłuste wieprzowe mięso.

Nieodzownym dodatkiem jest makaron. Tradycyjnie przygotowuje się go zawsze z tego samego zestawu składników: mąka pszenna, sól, woda; czasami dodaje się również jajka. Mimo tego, że składniki są zawsze takie same, wyróżnia się kilka rodzajów makronu. Dzieli się go ze wzglądu na grubość, kształt oraz ilość użytej wody. I tak faliste, cienkie makarony pasują bardziej do lżejszych, delikatniejszych wywarów. Natomiast proste i grube idealnie komponują się z solidnym tonkotsu.

Wreszcie czas na pozostałe dodatki. Najbardziej popularnym jest chashu, tłusta wieprzowina marynowana w sosie sojowym i mirinie, następnie pieczona lub duszona. Kolejny pyszny składnik to kakuni, pieczony boczek wieprzowy. Często w misce lądują krewetki, małże czy kamaboko, bardzo popularne w Japonii rybne ciasteczka. Rzecz jasna nie samym mięsem ramen stoi. Poza wyżej wymienionymi składnikami w zupie znajdziecie szczypiorek, wodorosty, kiełki, jajka, warzywa (por, kapusta, kukurydza), kimchi czy grzyby. Wszystko posypane sezamem i togarashi, czyli japońskim chili w proszku.

dsc_9957-001

Poniżej znajdziecie nasze spojrzenie na ramen.

Składniki:
1,5 kg świeżego wieprzowego boczku z kośćmi
sól, pieprz

Wywar:
kości z upieczonego boczku
2 golonki
0,5 kg kurzych łapek
2 niedbale pokrojone marchewki
garść posiekanego szczypiorku
4 ząbki czosnku
4 cm imbiru pokrojonego w plastry
2 l wody
100 ml sosu sojowego
2 łyżki sosu rybnego
2 łyżki pasty miso
4–5 grzybów shitake

Do przybrania:
boczek pokrojony w plastry
makaron ramen, po ok. 150 g na porcję
ugotowane na twardo jajka, po jednym na porcję
posiekany szczypiorek
nori
kapusta pak choi, po 2 liście na porcję

Zacznijcie od upieczenia boczku. Piekarnik rozgrzejcie do 160 stopni. Przyprawiony solą i pieprzem boczek wstawcie na półtorej do dwóch godzin do piekarnika. Gdy będzie gotowy, wyjmijcie z piekarnika, aby chwilę przestygł. Następnie delikatnie wyjmijcie kości (żebra). Boczek przełóżcie do lodówki.

Kości razem z golonkami i kurzymi łapkami przełóżcie do dużego garnka.

Dodajcie pozostałe składniki wywaru, zamieszajcie i doprowadźcie do wrzenia. Zmniejszcie ogień i gotujcie wywar ok. 3 godzin. Gdy już będzie gotowy, przecedźcie i odstawcie.

Przed podaniem podgrzewajcie boczek przez 5 minut w gorącym wywarze.

Do miski przełóżcie makaron i boczek. Zalejcie wywarem i udekorujcie pozostałymi składnikami.

Smacznego!