Kimchi jest najbardziej popularną potrawą w Korei. Przygotowuje się je z solonych, fermentowanych warzyw, najczęściej z kapusty pekińskiej i rzepy. Swój niesamowity smak zawdzięcza paście przyrządzonej z płatków papryki chili (gochugaru), czosnku, imbiru, sosu rybnego i ostrygowego. Odmian kimchi jest grubo ponad sto i podawane jest na najrozmaitsze sposoby; jako dodatek do smażonego ryżu, pizzy czy burgerów. Każdy koreański region ma własny przepis. Niezależnie od wersji, kimchi to naturalna dawka zdrowia. Zawiera między innymi witaminy A, B, C i antyoksydanty. Doskonale wpływa na układ trawienny, pomaga w walce z chorobami układu krążenia i cukrzycą. Pewne badania wskazują, że fermentowana kapusta zawiera związki, które pomagają zapobiegać rozwojowi nowotworów. Bogactwo silnych przeciwutleniaczy i zdrowych bakterii w kimchi wzmaga produkcje kolagenu, który pomaga w poprawie elastyczności skóry i opóźnia jej starzenie. Nie bez przyczyny kimichi uważane jest za jedną z najzdrowszych potraw na świecie.
Wraz z nadejściem listopada rozpoczyna się kimjang, czyli tradycja przyrządzania zapasów kimchi na zimę. Zwyczaj ten podkreśla znaczenie dzielenia się i przypomina o potrzebie życia w zgodzie z naturą. Wspólna praktyka kimjang potwierdza tożsamość Korei i stanowi doskonałą okazję do wzmocnienia rodzinnych więzi. W 2013 r. kimjang została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.
W Polsce fanem oraz najlepszym znawcą sztuki fermentacji jest Aleksander Baron, właściciel i szef kuchni w warszawskiej restauracji Solec 44 oraz autor wydanej w ubiegłym roku książki pt. „Kiszonki i fermentacje”. Stworzył polskie kimchi z białej kapusty z dodatkiem między innymi chrzanu i gorczycy.
Jeśli jeszcze nie mieliście okazji przygotowania własnego kimchi, to nie traćcie czasu i do dzieła!
Składniki:
1 główka kapusty pekińskiej, posiekana na 2-, 3-centymetrowe kawałki
1 łyżka soli
1/4 szklanki płatków chili
6 ząbków czosnku, posiekanych
5-centymetrowy kawałek świeżego imbiru, drobno posiekany
2–4 łyżki wody
2 łyżeczki sosu ostrygowego
2 łyżeczki sosu rybnego
W dużej misce wymieszajcie ze sobą kapustę z solą, odstawcie na ok. 60–90 min, żeby puściła soki. Odcedźcie kapustę, odciskając sok, nie płuczcie! W malakserze zmiksujcie ze sobą na gładką masę: chili, czosnek, imbir, wodę, sos ostrygowy i rybny. Przygotowanym sosem zalejcie kapustę, dobrze wymieszajcie. Przykryjcie miskę i zostawcie w temperaturze pokojowej przez noc. Przełóżcie kapustę do szczelnego pojemnika i włóżcie do lodówki. Kimchi będzie dobre do spożycia po kliku dniach, a najlepiej będzie smakowało po miesiącu! Smacznego!