0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Rodzinna Europa Miłosza....

Rodzinna Europa Miłosza. Rodzinna, czyli jaka?

Piotr Kieżun

Zapraszamy na kolejne spotkanie w cyklu seminariów literackich Kultury Liberalnej. Tym razem porozmawiamy o Europie przeszłości i przyszłości, biorąc za punkt wyjścia słynną książkę Czesława Miłosza „Rodzinna Europa”.

26 kwietnia 2018 r., godz. 18.00, Poddasze Kultury – Chmielna 15 lok. 9

Siadając do pisania „Rodzinnej Europy” na początku lat 50. jako emigrant polityczny, Czesław Miłosz był on „na zakręcie”. W stalinowskiej Polsce już być nie mógł, Zachód go nie chciał. Polacy mieli go za zdrajcę, Francuzi i Amerykanie za komunistycznego poputczyka. Co robić? Jak odnaleźć sens w powojennej, zrujnowanej Europie? A dziś – kim jesteśmy, jakie mamy perspektywy? Ciągle aspirujemy do klubu zadowolonych z siebie Europejczyków czy nadal jesteśmy tylko przestraszonymi obywatelami Wschodu? A może sama Europa przestała być obietnicą?

Naszym gościem będzie Krzysztof Czyżewski, praktyk idei, animator kultury, współtwórca Ośrodka Pogranicze w Sejnach. W 2014 r. wydał książkę „Miłosz. Tkanka łączna”, zaś w tym roku za publikację „Małe centrum świata. Zapiski praktyka idei” otrzymał Nagrodę im. ks. Józefa Tischnera.

LEKTURA:

Zachęcamy do ponownego przejrzenia “Rodzinnej Europy” Czesława Miłosza, ale także do zgłaszania swoich własnych inspirujących lektur i tekstów poświęconych przyszłości Europy.

***

Jak wygląda seminarium? Spotykamy się w raz w miesiącu w środy lub czwartki o godz. 18.00. Przed spotkaniem czytamy krótkie teksty polskich pisarzy i publicystów tworzących po wojnie i komentujących rzeczywistość Polski Ludowej, a następnie dyskutujemy o nich z zaproszonymi gośćmi. W poprzednich edycjach byli wśród nich prof. Andrzej Mencwel, prof. Hanna Kirchner, prof. Małgorzata Szpakowska, Klementyna Suchanow, prof. Stanisław Bereś, Jan Gondowicz, dr Andrzej Franaszek. Zadajemy pytania, spieramy się. Wszystkich zapraszamy do pisania tekstów w oparciu o lektury. Teksty te zostaną opublikowane na stronie „Kultury Liberalnej” w dziale „Czytając”.

Gospodarzami tej edycji seminarium są Łukasz Bertram, Iza Mrzygłód i Adam Puchejda.

OTO NASZ ZESTAW TEMATÓW:

4 kwietnia – Spór o Conrada. Pisarze wobec tradycji i komunizmu
26 kwietnia – Miłosz. Rodzinna Europa
17 maja – „Więź”. W stronę personalizmu
27 września – Wat. Rozliczenie stalinizmu
25 października – Giedroyc. Myśl wschodnia
22 listopada – „Konopielka”. O kształt polskiej modernizacji

Zachęcamy do wysyłania zgłoszeń na adres: [email protected]

WSTĘP WOLNY

Seminarium jest finansowane ze środków Fundacji im. Róży Luksemburg.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 480

(10/2018)
2 marca 2018

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj