Z centrum widać najwięcej
  

KULTURA LIBERALNA > Czy Jerzy Giedroyc...

Czy Jerzy Giedroyc kochał tylko Polskę?

Piotr Kieżun

Zapraszamy na spotkanie z prof. Sławomirem M. Nowinowskim, profesorem Uniwersytetu Łódzkiego, autorem książki „Jerzy Giedroyć w 1946 roku”.

Jerzy Giedroyc? Pierwsze skojarzenia: fular, papieros, stosy papierów, legenda. Dalej: redaktor paryskiej „Kultury”, polityk bez władzy, autorytet moralny, mąż stanu, epistolograf, Polak opętany Polską… Czy to wszystko? A Giedroyc mężczyzna, kochanek, przyjaciel? Jaki był? Jakich dokonywał wyborów, zanim zastygł na dobre jak pomnik ze spiżu? Czego żałował, z czego był dumny? W kim się kochał? Albo, czy kochał kogoś więcej niż Polskę, kraj i ideę, które zawładnęły jego życiem?

Przed wojną rzutki redaktor „Buntu Młodych” i „Polityki”. Intelektualista. Później żołnierz. Przed wrześniem był podobno żonaty, później kochał się ponoć w Osieckiej. Uznawany za realistę, snuł jednak plany antykapitalistycznej rewolucji. Antykomunista, ale otwarty na PRL. Wiecznie młody, ciągle chętny do nowych projektów, w wieku 40 lat postawił jednak wszystko na jedną kartę – paryską „Kulturę”. Jak się wydaje, człowiek pełen namiętności, jednocześnie zdyscyplinowany ponad miarę. Ciągle – tak naprawdę – nieznany.

Zapraszamy na spotkanie z prof. Sławomirem M. Nowinowskim, profesorem Uniwersytetu Łódzkiego, autorem książki „Jerzy Giedroyć w 1946 roku” (nakładem wydawnictwa słowo/obraz terytoria, 2018), podczas którego spróbujemy odpowiedzieć na pytanie o to, kim tak naprawdę był Jerzy Giedroyć, redaktor legendarnej paryskiej „Kultury”, i czego możemy nauczyć się, śledząc jego biografię.

Gdzie: Poddasze Kultury, Chmielna 15/9, Warszawa.
Kiedy: 11 października 2018, 18.00.

WSTĘP WOLNY

***

Spotkanie jest częścią seminarium literackiego „Kultury Liberalnej” organizowanego dzięki wsparciu Fundacji im. Róży Luksemburg.

Więcej informacji o całym cyklu dostępnych jest na stronie kulturaliberalna.pl/events/seminaria-literackie-powojnie/

 

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ
(39/2018)
25 września 2018

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z DZIAŁU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj