Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Nie mogę uciec...

Nie mogę uciec od kontekstu. Po śmierci Pawła Adamowicza

Magdalena Grzyb

Jak wszyscy, jestem głęboko poruszona śmiercią Pawła Adamowicza, nie mam ochoty w nikogo rzucać kamieniami. Ale jakoś niestety nie mogę, nawet teraz, uciec od kontekstu politycznego tego tragicznego wydarzenia.

Do głowy cisną mi się fakty i dziwnie, samoistnie łączą w ciągi przyczynowo-skutkowe:

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz był związany z PO i mocno przeciwny rządom PiS-u.

Paweł Adamowicz był kochany przez gdańszczan, przez PiS znienawidzony i regularnie przez „publiczne” media atakowany.

PiS od lat konsekwentnie nam powtarza, że wszystko, co złe „przez 8 ostatnich lat” – mój bolący ząb, deszcz i niemiła pani w sklepie – było winą Platformy Obywatelskiej i ludzi z nią związanych.

PiS od trzech lat sieje nienawiść i pogardę wobec PO oraz wszystkich grup społecznych, które protestują przeciwko obecnym rządom. Z dzielenia społeczeństwa i siania nienawiści uczyniło oręż polityczny.

Prokuratura podporządkowana ministrowi sprawiedliwości umarzała sprawy o mowę nienawiści i przemoc wobec polityków opozycji i demonstrantów. Na przykład, w listopadzie 2017 roku nie dopatrzyła się znamion przestępstwa w „happeningu” narodowców polegającym na wieszaniu na szubienicy zdjęć polityków PO.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy też – mówiąc delikatnie – nie była przez PiS kochana. Prorządowe media radykalnie ograniczyły pozytywne informacje o działalności WOŚP, a poseł PiS-u Stanisław Pięta groził pracownikom służb zwolnieniem w razie udziału w zbiórce WOŚP-u.

Paweł Adamowicz z kolei czynnie wspierał WOŚP i samego Jerzego Owsiaka.

Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem w czasie koncertu Wielkiej Orkiestry. Napastnik krzyczał: „Siedziałem niewinny w więzieniu. Platforma Obywatelska mnie tam torturowała. Dlatego właśnie zginął Paweł Adamowicz”.

Wszystkie swoje prawdziwe oraz wyimaginowane krzywdy przypisał PO i postanowił zamordować z tego powodu prezydenta Gdańska.

Rządowe media o tym nie mówią. „Barbarzyński, godny pogardy atak”. Mówią za to, że był szaleńcem (schizofrenia paranoidalna) i recydywistą karanym za rozboje i skazanym na zbyt łagodną karę (wina sądów!) Mówią, że impreza była źle zabezpieczona (wina Owsiaka!).

Politycy, w tym PiS-u, wzywają teraz do porzucenia wrogości i przemocy. Czuję, jakby złodzieje nas pouczali, żeby nie kraść.

Nie wiemy, czy zabójstwo Adamowicza było zabójstwem politycznym. Prawdopodobnie zabił go chwiejny psychicznie i zdemoralizowany człowiek, który przemoc werbalną i mowę nienawiści polityków po prostu przekuł w czyn.

Paweł Adamowicz zginął od tego, z czym walczył. Od nienawiści.

Bez tego kontekstu nie byłoby tej tragedii. Tego kontekstu nie byłoby, gdyby politycy i „Wiadomości” zamiast zagrzewać lud do „wieszania zdrajców” i chichrać się z aktów zgonu wystawianych Adamowiczowi przez Młodzież Wszechpolską, zagrzewali prokuratorów i policję do ścigania takich występków, okazywali szacunek dla prawa, a wolności słowa nie mylili cynicznie z mową nienawiści i pogardy.

I chociaż chcę być przyzwoita, to jednak nie mogę uciec od przypisywania winy za to, co się stało. Nawet jeśli tylko winy politycznej.

 

* Fot. wykorzystana jako ikona wpisu: European Committee of the Regions_Źródło_Flickr.com [CC BY-NC-SA 2.0]

Skoro tu jesteś...

... mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa.

Każda i każdy z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 20 zł miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców i Patronów!

SKOMENTUJ

Nr 523

(2/2019)
16 stycznia 2019

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZE

NAJPOPULARNIEJSZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj