Z centrum widać najwięcej
  

KULTURA LIBERALNA > Felietony > Polaryzacja rośnie

Polaryzacja rośnie

Jarosław Kuisz

PiS nie zmiażdżył przeciwnika. Mimo że zasoby, po które sięga Jarosław Kaczyński, są ogromne – na czele z obietnicami kolejnych transferów finansowych oraz mediami publicznymi po swojej stronie. Mało tego, niechcący wyhodowano pod bokiem Konfederację, która na ostatniej prostej wściekle atakowała nie tylko Kukiz`15, ale i PiS.

Z drugiej strony, Koalicja Europejska już wyraźnie depcze PiS-owi po piętach. Wynik 39,1 proc. może nie satysfakcjonować zbyt ambitnych, ale w istocie należałoby porównywać go z załamaniem Platformy Obywatelskiej po przegranej w 2015 roku. Wówczas w sondażach wystrzeliła Nowoczesna, nie PO. I znamienne, że nikt już o tym nie pamięta.

Wreszcie Robert Biedroń. Wiosna liczyła na około 10 procent, ale polaryzacja – jak w wyborach samorządowych – ostatecznie przeważyła. Niemniej partia ta wyrosła na koalicjanta dla KE na jesień.

Podobnie, jak… Konfederacja dla PiS-u. Ostatecznie w 2005 roku Jarosław Kaczyński udowodnił, że do koalicji gotów jest przyjąć każdego (wówczas Samoobronę oraz Ligę Polskich Rodzin – swoistego prekursora Konfederacji).

Jeśli kogoś zniecierpliwiła gorączka polityczna ostatnich miesięcy (nawet lat!), niech zapomni o jakimkolwiek odpoczynku.

Od jutra dalej rusza kampania wyborcza.

...czy możemy prosić Cię o chwilę uwagi? Rzetelne dziennikarstwo wykonywane z pasją potrzebuje dziś wsparcia.

Dzięki pomocy Darczyńców możemy:

  • pracować nad tygodnikiem i codziennymi komentarzami, nie rezygnując z ich jakości,
  • wypełniać misję naszej Fundacji i wprowadzać do debaty publicznej nowe sposoby rozumienia świata,
  • planować naszą pracę w perspektywie kilkudziesięciu miesięcy.

Dlatego prosimy Cię serdecznie:

SKOMENTUJ

Nr 541

(20/2019)
26 maja 2019

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z DZIAŁU

KOMENTARZE

PODOBNEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj