0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Felietony > Polaryzacja rośnie

Polaryzacja rośnie

Jarosław Kuisz

PiS nie zmiażdżył przeciwnika. Mimo że zasoby, po które sięga Jarosław Kaczyński, są ogromne – na czele z obietnicami kolejnych transferów finansowych oraz mediami publicznymi po swojej stronie. Mało tego, niechcący wyhodowano pod bokiem Konfederację, która na ostatniej prostej wściekle atakowała nie tylko Kukiz`15, ale i PiS.

Z drugiej strony, Koalicja Europejska już wyraźnie depcze PiS-owi po piętach. Wynik 39,1 proc. może nie satysfakcjonować zbyt ambitnych, ale w istocie należałoby porównywać go z załamaniem Platformy Obywatelskiej po przegranej w 2015 roku. Wówczas w sondażach wystrzeliła Nowoczesna, nie PO. I znamienne, że nikt już o tym nie pamięta.

Wreszcie Robert Biedroń. Wiosna liczyła na około 10 procent, ale polaryzacja – jak w wyborach samorządowych – ostatecznie przeważyła. Niemniej partia ta wyrosła na koalicjanta dla KE na jesień.

Podobnie, jak… Konfederacja dla PiS-u. Ostatecznie w 2005 roku Jarosław Kaczyński udowodnił, że do koalicji gotów jest przyjąć każdego (wówczas Samoobronę oraz Ligę Polskich Rodzin – swoistego prekursora Konfederacji).

Jeśli kogoś zniecierpliwiła gorączka polityczna ostatnich miesięcy (nawet lat!), niech zapomni o jakimkolwiek odpoczynku.

Od jutra dalej rusza kampania wyborcza.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 541

(20/2019)
26 maja 2019

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj