PRZEKAŻ
1%
PODATKU
Przekaż 1% podatku na demokratyczne media.
Podaj w rozliczeniu numer
KRS Kultury Liberalnej:
0000 398 695
Przekaż 1% podatku na Kulturę Liberalną
Z centrum widać najwięcej
  

KULTURA LIBERALNA > Czy Jerzy Giedroyc...

Czy Jerzy Giedroyc kochał tylko Polskę?

Jerzy Giedroyc? Pierwsze skojarzenia: fular, papieros, stosy papierów, legenda. Dalej: redaktor paryskiej „Kultury”, polityk bez władzy, autorytet moralny, mąż stanu, epistolograf, Polak opętany Polską… Czy to wszystko? A Giedroyc mężczyzna, kochanek, przyjaciel? Jaki był? Jakich dokonywał wyborów, zanim zastygł na dobre jak pomnik ze spiżu? Czego żałował, z czego był dumny? W kim się kochał? Albo, czy kochał kogoś więcej niż Polskę, kraj i ideę, które zawładnęły jego życiem?

Przed wojną rzutki redaktor „Buntu Młodych” i „Polityki”. Intelektualista. Później żołnierz. Przed wrześniem był podobno żonaty, później kochał się ponoć w Osieckiej. Uznawany za realistę, snuł jednak plany antykapitalistycznej rewolucji. Antykomunista, ale otwarty na PRL. Wiecznie młody, ciągle chętny do nowych projektów, w wieku 40 lat postawił jednak wszystko na jedną kartę – paryską „Kulturę”. Jak się wydaje, człowiek pełen namiętności, jednocześnie zdyscyplinowany ponad miarę. Ciągle – tak naprawdę – nieznany.

Zapraszamy na spotkanie z prof. Sławomirem M. Nowinowskim, profesorem Uniwersytetu Łódzkiego, autorem książki „Jerzy Giedroyć w 1946 roku” (nakładem wydawnictwa słowo/obraz terytoria, 2018), podczas którego spróbujemy odpowiedzieć na pytanie o to, kim tak naprawdę był Jerzy Giedroyć, redaktor legendarnej paryskiej „Kultury”, i czego możemy nauczyć się, śledząc jego biografię.

Gdzie: Poddasze Kultury, Chmielna 15/9, Warszawa.
Kiedy: 11 października 2018, 18.00.

WSTĘP WOLNY

***

Spotkanie jest częścią seminarium literackiego „Kultury Liberalnej” organizowanego dzięki wsparciu Fundacji im. Róży Luksemburg.

Więcej informacji o całym cyklu dostępnych jest na stronie kulturaliberalna.pl/events/seminaria-literackie-powojnie/

 

...czy możemy poprosić Cię o jeszcze chwilę uwagi? Mamy dla Ciebie ważną wiadomość.

„Kultura Liberalna” jest magazynem wydawanym społecznie: to znaczy, że ukazuje się dzięki osobom takim jak Ty. Patrzymy na ręce politykom wszystkich opcji. Bronimy wartości demokratycznych i wolnościowych. Pracujemy nad wizjami Polski na przyszłość. W czasach postępującej radykalizacji i rosnących podziałów politycznych tworzymy pismo, które niezmiennie idzie własną drogą.

Wspólnie tworzymy demokratyczne media. Jeśli czytasz „Kulturę Liberalną” i popierasz to, co robimy, wesprzyj nas.

W tym roku Fundację Kultura Liberalna można po raz pierwszy wesprzeć 1% podatku dochodowego jako Organizację Pożytku Publicznego. Prosimy, abyś podczas wypełniania corocznego PIT-u podał lub podała nasz numer KRS: 0000 398 695.

Zostań naszym comiesięcznym Darczyńcą:

SKOMENTUJ
(39/2018)
25 września 2018

KOMENTARZE