Wesprzyj Kulturę Liberalną
Przyszłość naszego tygodnika zależy od Darczyńców. Wesprzyj Kulturę Liberalną
Z centrum widać najwięcej
  

KULTURA LIBERALNA > Jak uwodzi Rewolucja?...

Jak uwodzi Rewolucja? Spotkanie z prof. Marci Shore

Aleksander Wat – pisarz, tłumacz, futurysta, emigrant z Polski Ludowej. W latach 60. Czesław Miłosz przeprowadził z nim wywiad-rzekę, który stał się jednym z najgłośniejszych rozliczeń z komunizmem na polskiej mapie intelektualnej. Na najbliższym spotkaniu z cyklu „Powojnie” sięgniemy po „Mój wiek” nie tylko po to, żeby po prostu o nim przypomnieć, lecz także po to, by zadać kilka pytań, które do dziś intrygują lub budzą niepokój. Zastanowimy się, jak uwodzą rewolucje i czego żądają od sztuki. Jakimi ścieżkami chadza diabeł przez Historię? Jakie formy przyjąć może rozrachunek z własnym sumieniem i komunistyczną przeszłością? Czego możemy się domagać od „oczarowanych i rozczarowanych”?

Towarzyszką w tych poszukiwaniach będzie Marci Shore, profesor Uniwersytetu Yale, autorka książki „Kawior i popiół. Życie i śmierć pokolenia oczarowanych i rozczarowanych marksizmem”. Praca ta przyniosła empatyczne spojrzenie na dwudziestowieczne wybory polskich intelektualistów, ale wzbudziła też liczne polemiki, a nawet ataki. Warto więc wrócić do Wata dziś, wobec coraz głośniejszych wezwań do zajmowania się historią bez półcieni i zapytać, jakie emocje kierują nami, gdy ciągle domagamy się rozliczeń i bicia w pierś.

Gdzie: Poddasze Kultury, Chmielna 15/9, Warszawa.
Kiedy: 30 października 2018, 18.00.

Serdecznie zapraszamy!
WSTĘP WOLNY

***

Spotkanie jest częścią seminarium literackiego „Kultury Liberalnej” organizowanego dzięki wsparciu Fundacji im. Róży Luksemburg. Gospodarzami tej edycji spotkań są Łukasz Bertram, Iza Mrzygłód i Adam Puchejda.

Więcej informacji o całym cyklu dostępnych jest na stronie kulturaliberalna.pl/events/seminaria-literackie-powojnie/

SKOMENTUJ
(42/2018)
17 października 2018

KOMENTARZE