Z centrum widać najwięcej
  

KULTURA LIBERALNA > Jak uwodzi Rewolucja?...

Jak uwodzi Rewolucja? Spotkanie z prof. Marci Shore

Aleksander Wat – pisarz, tłumacz, futurysta, emigrant z Polski Ludowej. W latach 60. Czesław Miłosz przeprowadził z nim wywiad-rzekę, który stał się jednym z najgłośniejszych rozliczeń z komunizmem na polskiej mapie intelektualnej. Na najbliższym spotkaniu z cyklu „Powojnie” sięgniemy po „Mój wiek” nie tylko po to, żeby po prostu o nim przypomnieć, lecz także po to, by zadać kilka pytań, które do dziś intrygują lub budzą niepokój. Zastanowimy się, jak uwodzą rewolucje i czego żądają od sztuki. Jakimi ścieżkami chadza diabeł przez Historię? Jakie formy przyjąć może rozrachunek z własnym sumieniem i komunistyczną przeszłością? Czego możemy się domagać od „oczarowanych i rozczarowanych”?

Towarzyszką w tych poszukiwaniach będzie Marci Shore, profesor Uniwersytetu Yale, autorka książki „Kawior i popiół. Życie i śmierć pokolenia oczarowanych i rozczarowanych marksizmem”. Praca ta przyniosła empatyczne spojrzenie na dwudziestowieczne wybory polskich intelektualistów, ale wzbudziła też liczne polemiki, a nawet ataki. Warto więc wrócić do Wata dziś, wobec coraz głośniejszych wezwań do zajmowania się historią bez półcieni i zapytać, jakie emocje kierują nami, gdy ciągle domagamy się rozliczeń i bicia w pierś.

Gdzie: Poddasze Kultury, Chmielna 15/9, Warszawa.
Kiedy: 30 października 2018, 18.00.

Serdecznie zapraszamy!
WSTĘP WOLNY

***

Spotkanie jest częścią seminarium literackiego „Kultury Liberalnej” organizowanego dzięki wsparciu Fundacji im. Róży Luksemburg. Gospodarzami tej edycji spotkań są Łukasz Bertram, Iza Mrzygłód i Adam Puchejda.

Więcej informacji o całym cyklu dostępnych jest na stronie kulturaliberalna.pl/events/seminaria-literackie-powojnie/

...dziękujemy, że jesteś z nami! Już od 10 lat działamy na rzecz budowania lepszego kraju dla przyszłych pokoleń Polaków.

Naszym marzeniem jest demokratyczna, praworządna, tolerancyjna Polska, w której ludzie potrafią podać sobie rękę mimo różnic. Nie są to dla nas puste slogany. W czasach postępującej radykalizacji i rosnących podziałów politycznych tworzymy pismo, które niezmiennie idzie własną drogą.

Przy okazji naszych 10. urodzin chcielibyśmy skierować do Ciebie ważny apel. „Kultura Liberalna” ukazuje się dzięki osobom takim jak Ty. Jeśli mamy stabilnie działać przez kolejną dekadę, musimy znacznie poszerzyć grono osób, które wspierają nas comiesięcznymi wpłatami. W tej chwili otrzymujemy bezpośrednio od Czytelników około 12 tysięcy złotych miesięcznie, co stanowi 15 procent naszego miesięcznego budżetu. Jeśli wolno nam wypowiedzieć życzenie na 10. urodziny, chcielibyśmy, aby wkrótce było to co najmniej 50 procent. To zapewni nam bezpieczeństwo, niezależność i możliwość mądrego rozwoju.

Mamy głowy pełne pomysłów i wierzymy, że z Twoim wsparciem będziemy je mogli zrealizować; że będziemy coraz lepsi i coraz silniejsi.

SKOMENTUJ
(42/2018)
17 października 2018

KOMENTARZE