Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Patrząc > Amerykańskie seppuku kolibra

Amerykańskie seppuku kolibra

Sylwia Wachowska

Amerykańskie seppuku kolibra

Benjamin Button opierał się najchętniej na rzeczywistości. Może – od czasu do czasu – kusiła go krótka wycieczka w – nie do końca przychylne – obszary cudzej wyobraźni. Własnej, dla siebie, nie posiadał. Rozpięty pomiędzy doświadczaniem dziecka, a powierzchownością skarlałego starca, beznamiętnie poszukiwał w nieprzyjaznym ciele tożsamości.

Łyk wina.

Niestety, takiej wewnętrznej układanki nie da się tak precyzyjnie złożyć. Wśród innych starców, w udomowionym zamczysku, wciśnięty w rytm pogrzebów i nowo przybywających młodych pensjonariuszy, powoli rozprostowuje skostniałe członki. Dorastając, dokonuje spektakularnego aktu demencji – by dojrzewać do młodości, nieuniknione jest odsuwanie w niepamięć doświadczeń obumierającego ciała i umysłu. Jest przekonywujący. Bardzo. Skupienie na efektownych zmianach wyglądu pozwala mu na docenienie nieograniczonych możliwości hollywoodzkiej charakteryzacji.

Tu odkaszlnijmy.

Staje się mężczyzną. W międzyczasie wygrywa II wojnę światową. Nie wybiera go bohaterska śmierć, a sława – tym bardziej. Widowiskowy, inicjacyjny rejs do Murmańska przynosi smak pierwszego kawioru i mocno zmrożonej wódki. W zagubionym, pokrytym kurzem hotelu spotyka…

Mam w nosie Benjamina Buttona. Nawet w wykonaniu Brada Pitta.

Piękna, stara kobieta odchodzi powoli, nie roniąc nic, z darowanego cennego czasu. Traci wzrok. Łapie ostatnie oddechy. A każdy z nich staje się tym specjalnym. I czeka. Pulsująca kroplówka bezczelnie rozbija spokój umierania. Białe, błękitnie żyłkowane dłonie nieśmiało szukają oparcia. „Człowiek chciałby być egoistą, ale nie może”. Dlatego spotykają się dwie opowieści – Jej i Jego.

Dawno nie widziano kolibra tak daleko od lądu.

Babka, matka, córka. I jeden niezwykły mężczyzna. Przyjaciel, kochanek, ojciec. Teraz już mogą się poznać. A przecież każda namiętność ma w sobie coś z cudu*.

„Babciu, poznałam chłopca”.
„A całowałaś się z nim?”.

 

* W Japonii rytualne rozcięcie brzucha jest dowodem niewinności samobójcy. My umieramy w spokoju, nie z egzaltacją. Koliber u Finchera pozostaje bez właściwości. I tylko nie może zdarzyć się to, co najważniejsze.

Film:

Ciekawy przypadek Benjamina Buttona (The Curious Case of Benjamin Button; 2008), reżyseria: David Fincher, data polskiej premiery: 06 lutego 2009.

** Sylwia Wachowska,
historyk sztuki, studiuje reżyserię teatralną.

Na kogo warto zagłosować ...

... w najbliższych wyborach do europarlamentu? Żyjemy w dobie baniek medialnych i polaryzacji debaty publicznej. Zbliżające się wybory do parlamentu europejskiego są kluczowe dla przyszłości Polski i Europy, a prowadzona przez przeciwne strony polityczne kampania często odbiega od kluczowych dla wyborców tematów związanych z bezpieczeństwem, infrastrukturą krytyczną, solidarnością społeczną i zmianami klimatycznymi.

Każdy i każda z nas ma prawo do obiektywnych mediów i rzetelnych informacji, pozwalających podjąć odpowiedzialną decyzję wyborczą. Rzeczowe analizy pomagające nam wszystkim decydować o swoich prawach i obowiązkach warto wesprzeć nawet drobną kwotą. Choć nie pobieramy opłat za teksty, nasza praca ma swoją wartość. Nawet 50 złotych miesięcznie pozwala nam stale docierać do nowych osób poszukujących refleksyjnego, niezależnego dziennikarstwa. Wspólnie z naszymi Darczyńcami i Patronami zapewniamy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ
(10/2009)
16 marca 2009

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj