Z centrum widać najwięcej
  

KULTURA LIBERALNA > Słysząc > Józef H. i...

Józef H. i raj utracony

Aleksander Laskowski

W Die Zeit czytam wywiad z Enochem zu Guttenberg, dyrygentem i ekologiem, prywatnie ojcem Karla-Theodora, niemieckiego ministra gospodarki.

Zeit: Co właściwie Pory roku Haydna mają wspólnego z efektem cieplarnianym?

Zu Guttenberg: Józef Haydn opowiada o istniejącej przez tysiąclecia symbiozie człowieka i natury. […] Gdy Haydn odwiedził Anglię, miał okazję obserwować pierwsze kroki ludzkości na drodze do industrializacji. Niewykluczone, że pomyślał, iż należy do ostatnich, którzy widzieli, jak ta symbioza działa. Ilekroć dyryguję jego dziełem, ogarnia mnie tęsknota za utraconym czasem.

Zarażony tą tęsknotą znajduję w płytowej gęstwinie sprawdzone nagranie Gardinera. To, że mogę słuchać go w domu, dowodzi słuszności tezy o braku symbiozy. Całe szczęście cyfrowy ersatz naturalnego koncertu sprawdza się znakomicie. Na chwilę. Z prawdziwej tęsknoty wyleczyć nie można.

Nagranie:

Joseph Haydn The Seasons / Die Jahreszeiten,
English Baroque Soloists, Monteverdi Choir,
dyr. John Eliot Gardiner,
Archiv 1996.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 11

(12/2009)
30 marca 2009

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z DZIAŁU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj