Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Słysząc > Gwałt na Lukrecji*....

Gwałt na Lukrecji*. Donizetti w Teatrze Wielkim

Aleksander Laskowski

Śpiewaków reżyser odział, a scenę przyozdobił. Czy gustownie? Dyskutować na ten temat nie będę, chciałbym jednak w paru słowach opisać wybrane przez niego kolory.

Z pewnością w pamięci zostanie mi burgund sukni Lukrecji spointowany jej siwą koafiurą. I jarzeniowy seledyn ścian pałacu Borgiów. Byłoby to doskonałe tło dla glam rockowych teledysków (schody są).

Glam rockowcy kicz podnieśli do rangi sztuki, doprowadzając go do swoiście pojmowanej doskonałości. I jest kicz bez wątpienia wielką namiętnością Michała Znanieckiego. Reżyserowi udało się nawet kicz posiąść, ten jednak oddał mu się dla sportu, nie odwzajemniając uczucia. Ich zbliżenie** dało zaskakujące rezultaty. Zrodziło się bowiem (zapewne niechciane przez kicz) dziecię – inscenizacja „Lukrecji Borgii” Gaetano Donizettiego w warszawskim Teatrze Wielkim.

A co z muzyką?

Sceniczne obrazy Znanieckiego rażą z taką siłą, że niemal całkowicie udało im się wyprzeć muzykę z teatralnej przestrzeni. Szkoda, bo dobrze grany Donizetti ma i powagę, i powab, i lekkość jak udany rocznik Chianti. Zamiast niego dostaliśmy tanie „wino”. A to nie jest ulubiony trunek miłośników opery.

* Tytuł zasugerowany przez Bartosza Kamińskiego.
** Nie należy kojarzyć go ze stosunkiem płciowym, do którego reżyser zmusza postaci Gennara i Maffia.

Koncert:

Gaetano Donizetti „Lukrecja Borgia”

Obsada:
Joanna Woś Lukrecja Borgia
Luciano Botelho Gennaro
Agnieszka Rehlis Maffio Orsini
Marco Vinco Don Alfonso

Will Crutchfield dyrygent
Michał Znaniecki reżyseria, scenografia, kostiumy

Teatr Wielki – Opera Narodowa, 26 kwietnia 2009 r.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 16

(16/2009)
4 maja 2009

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj