Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Słysząc > Współcześni „kastraci”. Philippe...

Współcześni „kastraci”. Philippe Jaroussky

Marta Budkowska

Nagrywanie albumów z repertuarami słynnych śpiewaków z minionych epok to jeden z ostatnich trendów w muzyce klasycznej. Wystarczy przypomnieć hołd, który Cecilia Bartoli złożyła Marii Malibran, Juan Diego Flóres Giovanniemu Battiście Rubiniemu, a ostatnio Nuria Rial Luigii Polzelli.

W ten nurt wpisał się również francuski kontratenor Philippe Jaroussky, nagrywając album „Carestini. The Story of a Castrato” z repertuarem Giovanniego Carestiniego, jednego z najbardziej cenionych w wieku XVIII śpiewaków-kastratów, a zarazem głównego rywala Carlo Broschiego, znanego jako Farinelli.

Farinelli słynął z wirtuozerii oraz oszałamiającej koloratury. Jednak zaprezentowany na płycie repertuar jest – poza świadectwami historycznymi – dowodem na to, że i Carestini był śpiewakiem obdarzonym niezwykłą biegłością techniczną oraz szeroką skalą głosu. Zestawione chronologicznie utwory układają się opowieść o tym, jak rozwijała się trwająca prawie 30 lat kariera tego artysty oraz jakim zmianom musiał ulegać jego głos.

Zaprezentowane przez Philippa Jaroussky’ego interpretacje arii m.in. Leo, Haendla i Hassego są brawurowe i pełne blasku. Śpiewak ten słynie bowiem z łatwości, z jaką radzi sobie z trudnymi koloraturami oraz bardzo dobrego wyczucia frazy. Niestety, czasami świadomość biegłości technicznej sprowadza Jaroussky’ego na manowce i kwestie interpretacji przesuwa on na dalszy plan, osłabiając dramatyzm utworów lub zbytnio je przesładzając. Niedostatki te nie umniejszają jednak przyjemności, jaką niesie słuchanie tego albumu.

Nagranie:

„Carestini. The Story of A Castrato” (Virgin Classics)
Philippe Jaroussky kontratenor
Le Concert d’Astrée
Emmanuelle Haïm dyrygent

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 21

(22/2009)
8 czerwca 2009

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj