Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Słysząc > Śmierć zmartwychwstania. Nowa...

Śmierć zmartwychwstania. Nowa płyta Marka Padmore’a

Aleksander Laskowski

Rok 1945. Benjamin Britten i Yehudi Menuhin odbywają tournee koncertowe po niemieckich obozach koncentracyjnych. Benjamin wraca do domu z wysoką gorączką. Pisze muzykę do „Sonetów świętych” Johna Donne’a.

Rok 2008. Mark Padmore i Roger Vignoles nagrywają cykl pieśni „The Holy Sonnets of John Donne”.

Rok 2009. Sonety ukazują się na płycie „Before life & after”. I miażdżą moje serce. Oto głos Padmore’a unosi się nad fortepianem niczym biały dym, który bucha z komina zbiorowej pamięci. Słowa plączą się gdzieś w pasiaku pięciolinii. Dźwięk chrzęści pod zgłoskami. Osuwa się z gruzem myśli. Wędrujemy razem przez zburzoną katedrę retoryki. Słychać w niej echa dawnego porządku. Potrzaskane frazy Henry’ego Purcella.

Purcell. Donne. Śmierć i zmartwychwstanie. Śmierć śmierci.
Donne. Britten. Zagłada. Śmierć zmartwychwstania.

Nie wolno o tym milczeć. Trudno o tym mówić. A śpiewać?

Nagranie:

Benjamin Britten „Before life & after”
Mark Padmore tenor
Roger Vignoles fortepian
Harmonia Mundi, USA 2009

Na kogo warto zagłosować ...

... w najbliższych wyborach do europarlamentu? Żyjemy w dobie baniek medialnych i polaryzacji debaty publicznej. Zbliżające się wybory do parlamentu europejskiego są kluczowe dla przyszłości Polski i Europy, a prowadzona przez przeciwne strony polityczne kampania często odbiega od kluczowych dla wyborców tematów związanych z bezpieczeństwem, infrastrukturą krytyczną, solidarnością społeczną i zmianami klimatycznymi.

Każdy i każda z nas ma prawo do obiektywnych mediów i rzetelnych informacji, pozwalających podjąć odpowiedzialną decyzję wyborczą. Rzeczowe analizy pomagające nam wszystkim decydować o swoich prawach i obowiązkach warto wesprzeć nawet drobną kwotą. Choć nie pobieramy opłat za teksty, nasza praca ma swoją wartość. Nawet 50 złotych miesięcznie pozwala nam stale docierać do nowych osób poszukujących refleksyjnego, niezależnego dziennikarstwa. Wspólnie z naszymi Darczyńcami i Patronami zapewniamy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 27

(27/2009)
20 lipca 2009

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj