Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Patrząc > WACHOWSKA: Mann w...

WACHOWSKA: Mann w Skolimowie. „Jeszcze nie wieczór” Bławuta

Sylwia Wachowska

Mann w Skolimowie

(Tlen).

Po wzruszeniu filmem Bławuta można spróbować ściśle oddzielać kolejne warstwy opowieści. Poklasyfikować poszczególne historie. Jak z układanki wyciągać fragmenty niedokończonych wątków.
Spajać.
Sklejać.
Badać prawdopodobieństwo wydarzeń. Nieodmiennie jednak będzie powracał mannowski oddech, przypisany, skazanym na niepowodzenie, kuracyjnym peregrynacjom. I nie myślę wcale o rozbuchanej narracyjnie Czarodziejskiej górze, ale o opowiadaniu skromniejszym, w swojej kameralności bliższym zdarzeniom, których doświadczamy, podążając za bohaterami Jeszcze nie wieczór.

Tytułowy Tristan. Literat. Autor jednego, chybionego romansu. Soczewka skupiająca ogrom doświadczeń artystowskiego życia. Nieustannych pomieszań rzeczywistości z fikcją – człowieka z najbardziej soczystym bohaterem literackim. Aktorskich kreacji z przyziemnością teatralnego bufetu. Zanurzony w niemożliwej do spełnienia miłości i w niemożliwym do wybrzmienia micie.

Po filmie oddech staje się banalny. To cieszy.

Film:

Jeszcze nie wieczór, reż. Jacek Bławut, Polska 2008.

* Sylwia Wachowska, studiuje reżyserię teatralną.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ
(29/2009)
3 sierpnia 2009

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj