Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Słysząc > Chopin. Arie i...

Chopin. Arie i piosenki

Aleksander Laskowski

Mizdrzy się Mozartem – pomyślałem w pierwszej chwili. Oto Cherubin z Wesela Figara, którego hrabia, rozgniewany z powodu nadmiernych figli z pannami, zesłał na błotniste Mazowsze.

Nieszczęśnik żuje korę brzozy i żali się cierpliwym wierzbom:

Voi che sapete che cosa è dolor…

Marzy się jej Wrocław – pomyślałem w chwili drugiej. Ciekawe, czy można w konkursie piosenki aktorskiej wystartować z Chopinem?

Tymczasem na szlachetnym rumaku swego głosu przykłusował Wojak i Hulaka. Tupnął, łypnął, zarżał (forte)! I rozgonił wróble nut niczym huk pistoletu, z którego Oniegin strzelał do Leńskiego. W ten właśnie sposób doszło do pośmiertnego pojedynku Czajkowskiego z Chopinem. Fechtowano dzielnie, aż liście leciało z drzewa. Wygrał Piotr Iljicz, bowiem Fryderyk Mikołajewicz najzwyczajniej zemdlał pod ciężarem operowych tonów.

Liście całkiem już opadło, na estradzie zaś niewiasta wciąż zawodziła, wdzięcznie kłaniając się tradycji śpiewu przyogniskowego.

Śliczny chłopiec, czego chcieć?
Byle z gitarą, będzie dla mnie parą.

Przecież nic w tym złego – powiedziałem sobie. Może już niedługo ambitne nastolatki, uciekając przed powszechną dodoizacją muzycznych gustów, zechcą na wakacjach kwilić Frycka i gruchać? Szlak mają przetarty.

Wydarzenie:

Recital wokalny podczas Festiwalu „Chopin i jego Europa”. Program: Chopin, Karłowicz.
26 sierpnia 2009, godz. 19.30,
Sala Kameralna Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Iwona Sobotka – sopran
Artur Ruciński – baryton
Ewa Pobłocka – fortepian

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 33

(33/2009)
31 sierpnia 2009

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZE

PODOBNEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj