0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Słysząc > Klasyka laika (4)....

Klasyka laika (4). Najlepsze balety Strawińskiego

Przemysław Jaślan

Igor Strawiński słynął przede wszystkim z baletów. I słusznie. Niestety, w odróżnieniu od innej wybitnej postaci gatunku, Piotra Czajkowskiego, którego utwory słyszał każdy, Strawińskiego nie słyszał w zasadzie nikt. Dlatego postanowiłem przedstawić trzy wyjątkowo udane balety tego kompozytora.

Najsłynniejszy to „Święto wiosny”, w 1913 roku tak awangardowy, że na jego premierze doszło do zamieszek. Dziś, po ekscesach muzycznych eksperymentatorów lat 50. i 60., owo zainspirowane pogańską Rosją dzieło wydaje się całkiem melodyjne – wystarczy posłuchać otwierającego je delikatnego solo fagotowego. Mimo to dziwne rytmy i zgrzytliwe akordy nadal potrafią zadziwić, jak choćby w industrialnym „Tańcu ziemi”.

Jeśli szaleństwo „Święta wiosny” okaże się ciężkostrawne, można posłuchać „Ognistego ptaka” (1910) – wcześniejszego baletu, opartego na legendzie rosyjskiej. Wykrojona z niego pięcioczęściowa suita to być może najwspanialszy fragment muzyki Strawińskiego. Mniej tu dzikiego rytuału, a więcej mrocznej baśni. Szczytowy moment stanowi zestawienie dynamicznego „Piekielnego tańca Króla Kościeja” z następującą po nim upiorną „Kołysanką”.

Malkontentom, dla których powyższe balety okażą się nadal zbyt stonowane, do gustu powinien przypaść „Les Noces” (1923). Wykonywany jest przez chór z solistami, cztery fortepiany i instrumenty perkusyjne, co samo w sobie pozwala domyślić się w jak niewielkim stopniu przypomina np. „Jezioro łabędzie” Czajkowskiego. Traktujący o rosyjskim weselu utwór to chyba największy odjazd w i tak odjazdowym repertuarze Igora Strawińskiego. Obowiązkowo powinni zainteresować się „Les Noces” fani awangardowego zespołu rockowego Magma – na płycie „Mekanïk Destruktïw Kommandöh” jego wpływ słychać aż nazbyt wyraźnie.

Jeśli chcecie przenieść się do świata pudrowanych peruk i dworów cesarskich, posłuchajcie „Eine kleine Nachtmusik” Mozarta. Jeśli pociąga was świat słowiańskich plemion i bajkowych strojów, wybierzcie balety Strawińskiego.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 37

(37/2009)
28 września 2009

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZE



WAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj